Aplikacja uwierzytelniająca taka jak Microsoft Authenticator czy Authy wyraźnie poprawi bezpieczeństwo. Korzystanie z niej ma wiele korzyści, szczególnie pod kątem ochrony tożsamości online.

Przede wszystkim jest to dodatkowa warstwa zabezpieczeń. Poza znanym hasłem wymagane jest także dodatkowe, drugie potwierdzenie tożsamości. To oznacza, że nawet jeśli twoje hasło zostanie skradzione lub odgadnięte, napastnik nie będzie mógł zalogować się na konto bez drugiego składnika uwierzytelniania.

Przykładowo, jeśli korzystasz z aplikacji do autentykacji, drugim składnikiem uwierzytelniania będzie kod dostępu jednorazowego użytku (OTP) generowany przez tę aplikację. Kod ten jest unikalny, jest ważny tylko przez krótki czas (np. 30 sekund) i można go użyć tylko raz.

Nawet jeśli napastnik zdobyłby twoje hasło, nadal musiałby znać aktualny kod OTP, aby uzyskać dostęp do twojego konta.

Ta dodatkowa warstwa zabezpieczeń znacznie utrudnia zdobycie dostępu do konta przez osoby niepowołane.

Ponadto uwierzytelnianie dwuetapowe jest szczególnie ważne, gdy korzystasz z publicznych sieci Wi-Fi lub innych niezaufanych sieci, które mogą być podatne na przechwytywanie danych lub ataki typu “man-in-the-middle“. Jeżeli twoje hasło zostanie przechwycone w takiej sieci, dodatkowa warstwa uwierzytelniania może zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi do twojego konta.

Aplikacja uwierzytelniająca. Polecane narzędzia

Aplikacja uwierzytelniająca Microsoft Authenticator

Istnieje wiele aplikacji do autentykacji dwuetapowej, które pomagają zabezpieczyć twoje konta online. Polecamy następujące:

Google Authenticator

Aplikacja na urządzenia mobilne oferowana przez Google, która generuje kody dostępu jednorazowego użytku (OTP) dla procesu uwierzytelniania dwuetapowego.

Google Authenticator jest jednym z najpopularniejszych narzędzi do generowania kodów uwierzytelniania. Jednym z głównych atutów tej aplikacji jest jej prostota i łatwość użycia. Generuje 6-cyfrowe kody, które zmieniają się co 30 sekund. W dodatku Google Authenticator nie wymaga połączenia z internetem do generowania kodów, co oznacza, że można go używać nawet w trybie offline.

Microsoft Authenticator

Podobnie jak Google Authenticator, aplikacja Microsoftu generuje kody OTP, ale dodatkowo oferuje również inne metody uwierzytelniania, takie jak powiadomienia push.

Microsoft Authenticator oferuje podobne funkcje do Google Authenticator, ale dodatkowo umożliwia logowanie bez hasła na konta Microsoft, co jest szczególnie przydatne dla osób korzystających z usług tej firmy. Aplikacja obsługuje także powiadomienia o próbach logowania, co pozwala użytkownikowi zatwierdzić lub odrzucić próbę logowania bezpośrednio z powiadomienia.

Authy

Authy oferuje funkcje podobne do Google Authenticator i Microsoft Authenticator, ale dodatkowo umożliwia tworzenie kopii zapasowych kodów uwierzytelniania na wypadek utraty urządzenia.

Aplikacja oferuje funkcje nieznajdujące się w innych podobnych narzędziach. Przede wszystkim umożliwia tworzenie kopii zapasowych kodów uwierzytelniania w chmurze, co ułatwia przenoszenie kont między urządzeniami. Authy obsługuje również wiele platform, umożliwiając użytkownikowi dostęp do swoich kodów z dowolnego urządzenia, na którym zainstalowana jest aplikacja.

LastPass Authenticator

Aplikacja od twórców popularnego menedżera haseł LastPass. Oferuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe z jednokliknięciowym potwierdzeniem przez powiadomienia push.

Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które już korzystają z menedżera haseł LastPass, ponieważ obie aplikacje są ze sobą zintegrowane. LastPass Authenticator oferuje jednokliknięciowe uwierzytelnianie, co oznacza, że użytkownik może zatwierdzić logowanie za pomocą jednego kliknięcia w powiadomieniu.

Duo Mobile

Oprócz generowania kodów OTP, Duo Mobile oferuje uwierzytelnianie poprzez powiadomienia push oraz umożliwia użytkownikom wyświetlanie listy kont uwierzytelniania.

Duo Mobile, podobnie jak inne aplikacje, generuje kody uwierzytelniania, ale oferuje również szereg dodatkowych funkcji bezpieczeństwa. Na przykład umożliwia administratorom IT monitorowanie stanu bezpieczeństwa urządzeń użytkowników, co jest szczególnie przydatne w środowiskach korporacyjnych. Aplikacja obsługuje również jednokliknięciowe uwierzytelnianie poprzez powiadomienia push.

YubiKey

Chociaż YubiKey nie jest aplikacją, ale sprzętowym kluczem uwierzytelniania, to jest on często używany w połączeniu z aplikacjami do autentykacji. YubiKey generuje kody OTP lub działa jako klucz sprzętowy, który musi być fizycznie podłączony do urządzenia w celu uwierzytelnienia.

Każda z tych aplikacji ma swoje unikalne cechy, więc warto rozważyć, która z nich będzie najlepiej odpowiadać twoim wymaganiom. Pamiętaj, że podczas korzystania z autentykacji dwuetapowej ważne jest, aby zawsze mieć dostęp do kodów zapasowych lub alternatywnych metod uwierzytelniania na wypadek, gdybyś utracił dostęp do swojego urządzenia uwierzytelniającego.

Aplikacje uwierzytelniające chronią przed SIM swappingiem

Ataki SIM swapping polegają na przejęciu kontroli nad numerem telefonu ofiary przez cyberprzestępcę. Przestępca manipuluje operatorem telefonii komórkowej, często poprzez socjotechnikę, aby przenieść numer telefonu ofiary na nową kartę SIM, którą kontroluje. Kiedy to się dzieje, napastnik może odbierać wszelkie SMS-y i połączenia przeznaczone dla ofiary. Włącznie z kodami weryfikacyjnymi, używanymi w procesach uwierzytelniania.

Korzystanie z aplikacji do uwierzytelniania może stanowić skuteczną ochronę przed atakami SIM swapping. W przeciwieństwie do uwierzytelniania dwuetapowego za pomocą SMS, które polega na otrzymywaniu kodów przez wiadomości tekstowe, aplikacje do autentykacji generują kody bezpośrednio na urządzeniu, na którym są zainstalowane.

To oznacza, że nawet jeśli numer telefonu ofiary zostanie przeniesiony na inną kartę SIM, napastnik nie będzie mógł uzyskać kodów uwierzytelniania z aplikacji. Te są bowiem generowane na konkretnym urządzeniu, a nie wysyłane przez sieć komórkową.

Autor: Jacek Kawik, dziennikarz Vault-Tech.pl

Sprawdź też: