Wyjaśniliśmy już, czym są DNS-y, ale teraz chcemy przedstawić najlepsze z nich. Do tego podpowiemy, w jaki sposób zmienić serwery DNS na inne niż domyślne.

Wybór szybkich serwerów DNS może znacznie poprawić szybkość połączenia z internetem i przyspieszyć ładowanie stron. Ponadto wysokiej jakości DNS-y zapewniają ochronę przed phishingiem oraz atakami DDoS, a także niebezpiecznymi adresami IP.

Dodatkowo za pomocą DNS-ów możliwe jest blokowanie treści internetowych – niektóre serwery umożliwiają blokowanie dostępu do treści internetowych, które są uważane za nieodpowiednie lub niebezpieczne. To pomaga w ochronie dzieci przed nieodpowiednimi treściami.

Najlepsze serwery DNS

Wybór najlepszego serwera DNS zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika.

Oto kilka popularnych serwerów, które oferują różne funkcje i zabezpieczenia:

Cloudflare DNS

Adres: 1.1.1.1, 1.0.0.1
Adres dla IPv6: 2606:4700:4700::1111, 2606:4700:4700::1001
W skrócie: Chroni prywatność, audytowany przez KPMG. Zapewnia wysoką szybkość usługi.

Cloudflare DNS to popularny i bezpieczny serwer DNS, który oferuje szybkość, prywatność i ochronę przed phishingiem. W ramach swojej usługi, Cloudflare zapewnia również ochronę przed atakami DDoS.

Google DNS

Adres: 8.8.8.8, 8.8.4.4
W skrócie: Znana, bezpieczna usługa od internetowego giganta.

Google Public DNS to szybki i niezawodny serwer DNS, który oferuje ochronę przed phishingiem i złośliwym oprogramowaniem. Jest również łatwy w konfiguracji i kompatybilny z wieloma różnymi urządzeniami.

OpenDNS Family Shield

Adres: 208.67.222.123, 208.67.220.123
W skrócie: Blokuje treści dla dorosłych. Usługa dla rodziców dostarczana przez Cisco.

OpenDNS to serwer DNS, który oferuje ochronę przed atakami phishingowymi i złośliwym oprogramowaniem. Ponadto zapewnia narzędzia do blokowania treści internetowych, takich jak strony pornograficzne czy strony z nieodpowiednimi treściami.

Quad9

Adres: 9.9.9.9
W skrócie: Bezpieczeństwo przez filtry anty-malware’owe. Ponad 130 lokalizacji serwerów, co zapewnia szybkość – łączysz się z tymi serwerami, które są najbliżej ciebie. Projekt IBM, PCH i GCH.

Quad9 to serwer DNS, który oferuje ochronę przed phishingiem i złośliwym oprogramowaniem oraz ochronę przed atakami DDoS. Jest łatwy w konfiguracji i opiera się na podejściu open source.

DNS.Watch

Adres: 84.200.69.80, 84.200.70.40
W skrócie: Chroni prywatność, reklamuje absolutny brak cenzury. Serwery znajdują się w Niemczech.

DNS.Watch to bezpieczny i prywatny serwer DNS, który oferuje ochronę przed phishingiem i złośliwym oprogramowaniem. DNS.Watch nie zbiera danych użytkowników i nie przechowuje informacji dotyczących zapytań DNS.

Pamiętaj, że nie ma jednego “najlepszego” serwera DNS dla wszystkich użytkowników.
Wybór najlepszego serwera DNS zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji, a także od tego, jakie funkcje i zabezpieczenia są dla nas najważniejsze.

Czy DNS-y są darmowe?

W większości przypadków usługi DNS dla klientów indywidualnych są oferowane za darmo. Natomiast dla klientów biznesowych istnieją usługi płatne, oferujące np. większy poziom zabezpieczenia lub np. filtrowanie niepożądanych stron.

Ciekawostka: zobacz jak DNS wpływa na granie online (j. angielski):

Jak zmienić adres DNS w systemie Windows

Na przykładzie Windows 10 pokazujemy jak zmienić serwery DNS na inne.

Krok 1. Udaj się do Panelu sterowania

Centrum sieci i udostępniania w Windows

W panelu sterowania wybierz Sieć i Internet, a następnie przejdź do Centrum sieci i udostępniania.

Krok 2. Uruchom ustawienia sieci Wi-Fi

Ustawienia internetu w Windows - sieć Wi-Fi

Teraz obok pola “Połączenia” kliknij na nazwę swojej sieci. W naszym wypadku jest to Wi-Fi (ORBI).

Krok 3. Właściwości

Zmiana adresu dla IPv4 w systemie Windows

Teraz w nowo otwartym oknie wybierz Właściwości. Otworzy się kolejne okienko – z właściwościami Wi-Fi.

Krok 4. Zmiana DNS-ów dla IPv4

Preferowany i alternatywny serwer DNS - zmiana serwerów na najszybsze

Zaznacz Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4) i kliknij Właściwości. To właśnie tutaj wpisujesz adres serwera DNS, z którego chcesz korzystać. W naszym przypadku są to serwery Google DNS.

Krok 5. Zmiana DNS-ów dla IPv6

Zrób to samo, ale dla Protokołu internetowego w wersji 6 (TCP/IPv6), ale tylko wtedy, gdy faktycznie masz taką potrzebę. W naszym przypadku IPv6 jest ustawione na “Automatycznie uzyskaj adres IPv6“.

Po wprowadzeniu zmian zatwierdź je przyciskiem OK. Uruchom ponownie komputer, aby wszystkie zmiany zostały wprowadzone na 100%.

ipconfig /flushdns co robi

Komenda ipconfig /flushdns, dostępna w systemie operacyjnym Windows, służy do czyszczenia pamięci podręcznej systemu DNS (Domain Name System) na lokalnym komputerze.

Gdy odwiedzasz stronę internetową, twój komputer najpierw musi dowiedzieć się, jaki adres IP jest powiązany z nazwą tej domeny. Ta informacja jest często przechowywana w pamięci podręcznej DNS na komputerze, co przyspiesza przyszłe zapytania do tej samej domeny.

Czasami jednak pamięć podręczna DNS może zawierać przestarzałe lub nieprawidłowe informacje. Na przykład, jeśli strona internetowa została niedawno przeniesiona na inny serwer, stary adres IP może być nadal przechowywany w pamięci podręcznej. W takim przypadku komenda ipconfig /flushdns pozwala usunąć te stare dane, co zmusza komputer do ponownego zapytania o aktualne informacje DNS.

Pamiętaj, że ta komenda musi być wykonana w wierszu poleceń uruchomionym z uprawnieniami administratora.

Najszybszy DNS 2023

Bez serwerów DNS internet po prostu by nie działał, ale nigdy nie widzisz ich w akcji. Przetwarzają one ludzkie, łatwe do zapamiętania nazwy domenowe na adresy IP, zrozumiałe dla maszyn.

Przełączenie się na zewnętrzne DNS-y, nie zaś automatyczne, może przyspieszyć twoje łącze online i chronić przed wieloma atakami. Powodzenia!

Sprawdź: Na czym polega ochrona tożsamości

Jak tłumaczy Cloudflare, firma stworzyła adres 1.1.1.1, by stał się on najszybszym katalogiem DNS w internecie. Dostawca podkreśla, że nie musimy wierzyć mu na słowo – niezależny monitor DNS DNSPerf klasyfikuje 1.1.1.1 jako najszybszą usługę DNS na świecie.

Najszybsze serwery DNS - wyniki w ms

Ponieważ niemal wszystko, co robisz w internecie, zaczyna się od żądania DNS, wybór najszybszego katalogu DNS we wszystkich urządzeniach przyspieszy niemal wszystko, co robisz online.

Cloudflare prowadzi jedną z największych i najszybszych sieci na świecie. Bardzo szybkie są również serwery OpenDNS oraz Google DNS, które również polecamy w tym zestawieniu.

Jaki serwer DNS?

Wybór serwera DNS zależy od kilku czynników, takich jak prędkość, prywatność, bezpieczeństwo i niezawodność.

Przed wyborem serwera DNS warto przeprowadzić testy prędkości, aby zobaczyć, który z nich działa najszybciej w twojej lokalizacji. Pamiętaj również, że różne serwery DNS mogą mieć różne polityki prywatności, więc warto je przeczytać, aby upewnić się, że są zgodne z twoimi oczekiwaniami.