Ransoware to rodzaj złośliwego oprogramowania, które szyfruje dane oraz żąda okupu za ich odszyfrowanie. Na przestrzeni lat stały się jednym z bardziej udoskonalonych sposobów na wyłudzanie pieniędzy.

W 2013 r. jeden z bardziej znanych wirusów, CryptoLocker, zarobił na swoich ofiarach 27 mln dol. w Bitcoinach. Hakerzy nie tylko szyfrują dane, ale również kradną je, grożąc ich ujawnieniem.

Jak ransomware infekuje system?

Infekcja ransomware często następuje przez luki w oprogramowaniu, które nie zostały załatane aktualizacjami bezpieczeństwa.

Cyberprzestępcy wykorzystują również niewiedzę użytkowników. Stosując socjotechniki, podszywają się pod znane marki, banki czy instytucje, aby skłonić do pobrania złośliwego oprogramowania.

Uwaga na ransomware

Wirus ransomware może zostać niezauważony przez tygodnie, monitorując działania użytkownika i infrastrukturę informatyczną firmy. Atakuje kluczowe systemy, serwery czy dyski sieciowe.

Czy istnieje skuteczne zabezpieczenie przed ransomware?

Skuteczna ochrona przed ransomware wymaga ciągłej czujności i adaptacji do nowych zagrożeń. Pełna ochrona jest niemożliwa, ale istnieją metody minimalizujące ryzyko i skutki ataku m.in. regularne aktualizacje oprogramowania, stosowanie antywirusa, edukacja pracowników na temat zagrożeń i dobrych praktyk.

Niezbędne jest tworzenie backupów, czyli kopii zapasowych kluczowych systemów i baz danych, z których będziemy mogli szybko odtworzyć środowisko pracy firmy. Warto tutaj pamiętać o zasadzie backupu 3-2-1 (3 różne kopie, co najmniej 2 technologie przechowywania danych, obowiązkowo 1 kopia przechowywana w lokalizacji poza głównym źródłem danych).

Czytaj też: Więcej szczegółów o dobrze wykonanym backupie

Co robić w przypadku ataku ransomware i wycieku danych?

W oparciu o wieloletnie doświadczenie w KOMPLUS, w przypadku ataku działania informatyczne zawsze zaczynamy od zabezpieczenia backupu i dbamy o to, aby nasi klienci je mieli. Potem lokalizujemy źródło włamania, odzyskujemy kontrolę, wzmacniamy ochronę i oceniamy ryzyko wycieku danych.

Skutki w firmach dotkniętych atakiem ransomware

W przypadku podejrzenia wycieku danych osobowych obowiązkiem klienta jest podjęcie działań prawnych, które przede wszystkim oznaczają zgłoszenie wycieku do UODO w ciągu 72 godz. Warto też wyznaczyć koordynatora do nadzoru działań i komunikacji ze służbami oraz zespołem IT.

Współpraca z doświadczonym informatykiem lub firmą IT oraz kopie zapasowe systemów to elementy kluczowe dla szybkiego przywrócenia bezpieczeństwa. Mimo to, każdy atak jest wyzwaniem i bardzo stresującym doświadczeniem, dlatego prewencja, szkolenie pracowników i przygotowanie procedur awaryjnych są niezbędne.

Autor: Bartosz Błądek, kierownik projektów IT w KOMPLUS

KOMPLUS — firma IT z 25 letnim doświadczeniem. Naszym Klientom oferujemy profesjonalne usługi informatyczne w zakresie obsługi informatycznej firm oraz tworzenia oprogramowania. Nasz zespół to wykwalifikowani specjaliści z doświadczeniem, którzy stale się szkolą. Jako firma IT proponujemy rozwiązania technologiczne, wspierające rozwój przedsiębiorstwa.