Ochrona systemów cyberfizycznych w nowoczesnych sieciach medycznych — właśnie to zapewnia platforma Medigate firmy Claroty.
Nowoczesne sieci stosowane w ochronie zdrowia w olbrzymim stopniu zmieniły sposób, w jaki oferowana jest pomoc pacjentom. Infrastruktura systemów medycznych, personel i całe schematy pracy są ściśle zależne od szerokiego zakresu połączonych ze sobą urządzeń, które tworzą Rozszerzony Internet Rzeczy (ang. eXtended Internet of Things – XIoT).
Ta rozległa cyberfizyczna sieć obejmuje niemal wszystko — od urządzeń medycznych, przez systemy zarządzania budynkiem (np. wentylacja, klimatyzacja i ogrzewanie), po sprzęt IoT taki jak drukarki sieciowe. Mimo ewidentnych zalet z punktu widzenia efektywności pracy, zacieśniająca się sieć połączeń tworzy nowe problemy związane z bezpieczeństwem i powierzchnie ataków, które mogą zagrozić funkcjonowaniu placówek, integralności danych, a nawet bezpieczeństwu pacjentów.
Medigate to czołowa na rynku platforma ochrony systemów cyberfizycznych stosowanych w ochronie zdrowia, pozwalająca placówkom bezpiecznie świadczyć nowoczesne usługi przy zapewnieniu pełnej efektywności. Medigate zapewnia cyberbezpieczeństwo wszystkich aspektów ochrony zdrowia – niezależnie od skali i stopnia dojrzałości środowiska. Do wybranych technologii stosowanych w ramach platformy należą:
- Wykrywanie urządzeń,
- zarządzanie lukami i ryzykiem,
- ochrona sieci,
- wykrywanie zagrożeń,
- zarządzanie urządzeniami i cyklem życia,
- rozpoznanie operacyjne.
Zalety platformy Mediagate:
- Wdrożenie modułowej platformy zapewniającej cyberbezpieczeństwo ochrony zdrowia wmodeluSaaS pozwala na zwiększenie jakości ochrony oraz odporności operacyjnej w ramach całej infrastruktury XIoT.
- Szczegółowe wykrywanie szerokiej gamy urządzeń przy użyciu różnych metod identyfikacji, pozwalających na dekodowanie unikatowych protokołów stosowanych wurządzeniach medycznych, zapewnia niezrównaną widoczność w sieci.
- Płynna integracja istniejących zasad bezpieczeństwa informacji oraz inżynierii klinicznej z rozległym ekosystemem technologii firmy Claroty.
- Zwiększenie wartości oraz zwrotu z inwestycji dzięki rozpoznaniu operacyjnemu oraz wglądowi w informacje o cyklu życia urządzeń, takie jak utylizacja sprzętu, śledzenie lokalizacji, inwentaryzacja i wiele więcej.
Wykrywanie urządzeń
Efektywne cyberbezpieczeństwo zaczyna się od wiedzy na temat tego, co należy chronić. Dlatego podstawą solidnego zabezpieczenia ochrony zdrowia jest inwentaryzacja sprzętu. Platforma Medigate korzysta z obszernego zestawu protokołów XIoT, co pozwala na szczegółową, scentralizowaną identyfikację zasobów. Dzięki licznym i elastycznym metodom gromadzenia danych wraz z możliwością łączenia ich oraz wykorzystywania z uwzględnieniem unikatowych potrzeb danego środowiska, firma Claroty jest jedynym producentem, który może zagwarantować tak dogłębny poziom widoczności:
- Monitoring pasywny — ciągłe badanie ruchu sieciowego celem identyfikacji urządzeń i profili komunikacyjnych.
- Ekosystem integracji — płynna integracja z popularnymi systemami CMMS i narzędziami do zarządzania urządzeniami pozwala na dodatkowe wzbogacenie profili zasobów.
Zarządzanie lukami i ryzykiem
Ze względu na naturę jednostek ochrony zdrowia, bezpieczne skanowanie wposzukiwaniu luk oraz ich usuwanie bez negatywnego wpływu na komfort personelu i pacjentów może być sporym wyzwaniem. Platforma Medigate upraszcza zarządzanie lukami i ryzykiem poprzez korelowanie zasobów z różnymi źródłami informacji o podatnościach, generowanie oceny ryzyka oraz automatyczne priorytetyzowanie zaleceń usuwania problemów w oparciu o ich potencjalny wpływ na funkcjonowanie placówki oraz bezpieczeństwo pacjentów.
- Identyfikacja ryzyka — korzystaj z różnych źródeł wiedzy cyberwywiadowczej, takich jak bazy podatności czy formularze MDS2, oraz złat oferowanych przez producentów sprzętu i oprogramowania, by z łatwością wykrywać problemy z bezpieczeństwem w swoim środowisku.
- Kolejność usuwania problemów — identyfikuj najpoważniejsze zagrożenia, by w pierwszej kolejności efektywnie usuwać najbardziej krytyczne podatności.
- Mierzenie postępów w rozwoju bezpieczeństwa — elastyczne raportowanie pozwala lepiej zrozumieć obecną postawę cyberbezpieczeństwa i obserwować postępy we wdrażaniu ochrony.
Ze względu na wyspecjalizowaną naturę komunikacji między urządzeniami stosowanymi w ochronie zdrowia oraz konieczność nieograniczonego przemieszczania się w ramach organizacji, wdrożenie ochrony sieci poprzez kontrolę zasad może być kosztowne i trudne. Efektywna strategia ochrony sieci wymaga pełnego wglądu w komunikację urządzeń celem dokonania prawidłowej segmentacji urządzeń i wymuszania polityk bezpieczeństwa.
- Mapowanie komunikacji sieciowej — platforma Medigate profiluje całą komunikację między urządzeniami w sieci, co pozwala lepiej zrozumieć, w jaki sposób i co dokładnie przesyła oraz odbiera każdy sprzęt.
- Segmentacja sieci — platforma automatycznie tworzy i umożliwia testowanie zalecanych zasad
- komunikacji z uwzględnieniem wymogów określonej sieci oraz najlepszych rynkowych praktyk.
- Wymuszanie stosowania zasad — bezpieczna komunikacja jest możliwa dzięki dostosowywaniu zalecanych zasad sieciowych oraz płynnej integracji z istniejącymi zasobami, takimi jak mechanizmy NAC czy zapory sieciowe.
Wykrywanie zagrożeń
Żadna organizacja ochrony zdrowia nie jest odporna na zagrożenia, dlatego zagwarantowanie sprawnego wykrywania i reagowania jest kluczowe. Platforma Medigate została wyposażona w zunifikowany panel z informacjami i alertami oferujący zautomatyzowane metody monitorowania, nadawania priorytetów oraz reagowania na zagrożenia pojawiające się na urządzeniach.
- Wykrywanie znanych zagrożeń — rozwiązanie błyskawicznie identyfikuje znane zagrożenia, takie jak ransomware, szkodliwe oprogramowanie i inne zdarzenia rozpoznawane na bazie sygnatur.
- Wykrywanie nieznanych zagrożeń — alerty dotyczące zagrożeń, zgodności oraz funkcjonowania placówki pozwalają szybko wykrywać nieznane zagrożenia, takie jak nietypowe zachowanie i ruch sieciowy, ataki dnia zerowego czy istotne zmiany stanu urządzeń.
- Własne komunikaty z ostrzeżeniami — Medigate pozwala na tworzenie własnych alertów uwzględniających poszczególne metody komunikacji, takie jak kategoria urządzenia czy protokół. Pozwala to na zwiększenie widoczności i wdrażanie skuteczniejszej strategii ochrony.
- Szerokie możliwości integracji — platforma może być płynnie integrowana z istniejącymi rozwiązaniami SIEM oraz EDR, by rozszerzyć możliwości działu SOC.
Zarządzanie urządzeniami i cyklem życia
Dostęp do pełnego i zgodnego ze stanem faktycznym inwentarza przy jednoczesnym ciągłym monitorowaniu pełnego cyklu życia każdego urządzenia może być sporym wyzwaniem. Medigate eliminuje niezgodności i konieczność ręcznego śledzenia atrybutów urządzeń poprzez automatyzację procesu wykrywania oraz monitorowania. Dzięki temu możliwe jest pełne zrozumienie stanu i sposobu wykorzystania urządzeń, a także zachodzących zmian, co pozwala na efektywne zarządzanie całym sprzętem funkcjonującym w ramach placówki ochrony zdrowia.
- Metryki wykorzystania urządzenia — pełny wgląd w urządzenia XIoT i sposób ich wykorzystania, lokalizację, a nawet efektywność pracy.
- Kompletny inwentarz i zarządzanie sprzętem — identyfikacja, śledzenie i automatyczne przypisywanie zadań zarządzania zmianami (MoC) do określonych członków zespołu w oparciu o grupy lub przynależność sprzętu.
- Monitorowanie i zarządzanie cyklem życia urządzeń — usprawnioną komunikację w ramach platformy Medigate zapewniają funkcje tworzenia zaawansowanych raportów, planowania oraz automatycznego uruchamiania i wysyłania.
Modułowa platforma zapewniająca cyberbezpieczeństwo jednostek ochrony zdrowia
Platforma Medigate to modułowe rozwiązanie przeznaczone dla wszystkich placówek ochrony zdrowia – niezależnie od stopnia dojrzałości funkcjonujących w nich systemów cyberbezpieczeństwa. Medigate obejmuje pakiet technologii podstawowych, zapewniających opisane wcześniej funkcje, a także moduły zaawansowane, oferujące bardziej rozbudowane możliwości.
Autor: Marcin Lis, prezes zarządu w Technologie Internetowe Sp. z o.o.
O firmie Technologie Internetowe Sp. z o.o.
Bez przerwy od 1997 roku na rynku IT. Największy rozwój i wyspecjalizowanie się w kierunku zabezpieczeń IT nastąpił w 2002 r. Od tego czasu firma specjalizuje się w dystrybucji zaawansowanych systemów zabezpieczeń IT, oferując kompleksowe rozwiązania zarówno dla klientów indywidualnych, jak i instytucji rządowych. Firma jest ceniona za swoją szeroką gamę produktów, które obejmują oprogramowanie zabezpieczające IT, narzędziowe i użytkowe oraz sprzęt IT dla sieci komputerowych. W ofercie posiada programy antywirusowe (włączając XDR/EDR), programy do kopii zapasowych, zaawansowane firewalle, urządzenia UTM, switche oraz audyty IT, szkolenia itp.
Informacje o Claroty
Claroty zapewnia bezpieczeństwo systemów cyberfizycznych w branży przemysłowej, ochrony zdrowia oraz w środowiskach komercyjnych. Zunifikowana platforma firmy integruje się z istniejącą infrastrukturą klientów, by zapewniać kompletną kontrolę, widoczność, zarządzanie lukami i ryzykiem, wykrywanie zagrożeń, a także bezpieczny zdalny dostęp. Dzięki wsparciu czołowych firm inwestycyjnych oraz producentów z branży przemysłowej, rozwiązania Claroty funkcjonują w tysiącach organizacji na całym świecie. Siedziba firmy znajduje się w Nowym Jorku, a lokalne przedstawicielstwa funkcjonują w Europie, regionie Azji i Pacyfiku oraz w Ameryce Łacińskiej. Więcej informacji znajduje się na stronie claroty.com.