Dark web to fragment internetu, do którego dostęp wymaga specjalnego oprogramowania. Można znaleźć pozytywne zastosowania tej części internetu, jednak w większości przypadków jest on wykorzystywany do działań nielegalnych i stanowi duże zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Dark web, zwany często ciemną stroną internetu, to fragment internetu, który nie jest dostępny dla większości użytkowników korzystających ze zwykłych przeglądarek internetowych takich jak Google Chrome czy Mozilla Firefox.
Aby uzyskać dostęp do dark webu, potrzebne jest specjalne oprogramowanie, np. Tor lub I2P, które umożliwia zachowanie anonimowości i prywatności w sieci.
Dark web różni się od internetu, który jest znany większości z nas. W „ciemnej stronie” sieci znajdziemy strony, fora dyskusyjne i sklepy, które oferują nielegalne usługi, takie jak sprzedaż narkotyków, broni, kradzionej tożsamości czy usług hakerskich. Ponadto na dark webie można znaleźć strony zawierające treści pornograficzne, ekstremistyczne oraz katalogi stron, które oferują wynajem zabójców na zlecenie. Tak, to nie żart.
Dark Web – co to? Wyjaśniamy
Dark web może być również wykorzystywany w pozytywny sposób, jako narzędzie do ochrony prywatności i wolności słowa, szczególnie dla ludzi mieszkających w reżimach autorytarnych, gdzie dostęp do wolnego internetu jest ograniczony lub niemożliwy.
Na dark webie istnieją też strony, które oferują prywatne fora dyskusyjne dla osób o konkretnych zainteresowaniach, takich jak muzyka, programowanie czy kryptowaluty.
Należy jednak pamiętać, że korzystanie z dark webu wiąże się z dużym ryzykiem. Ponieważ jest anonimowy i trudny do monitorowania przez organy ścigania, przestępcy często korzystają z niego do przeprowadzania różnego rodzaju nielegalnych działań.
Osoby, które decydują się wejść do dark webu powinny zachować szczególną ostrożność i nie ujawniać swoich danych osobowych czy logować się na swoje konta. Warto też korzystać z rozwiązania, które chroni przed złośliwym oprogramowaniem i wirusami, a także unikać podejrzanych stron oraz kontaktów z nieznajomymi.
Na czym polega i jak działa Dark Web
Część internetu, do której nie można uzyskać dostępu przy użyciu zwykłych wyszukiwarek internetowych to właśnie „ciemna strona” sieci. Strony internetowe umieszczone w dark webie są ukryte za siecią prywatnych serwerów i nie są widoczne dla przeciętnych użytkowników.
Najpopularniejszą przeglądarką do przeglądania dark webu jest Tor, która zapewnia użytkownikom anonimowość i prywatność w sieci.
Jeśli zaś chodzi o samą zasadę działania, wspomniana część internetu znajduje się w specjalnej infrastrukturze sieciowej, zwanej „onion routing”.
Onion routing polega na przesyłaniu danych przez wiele serwerów, zanim trafią one na docelowe urządzenie. Każdy serwer szyfruje dane, co uniemożliwia ich odczytanie w przypadku przechwycenia. Przesyłanie danych przez wiele serwerów zapewnia użytkownikom anonimowość, ponieważ trudno jest namierzyć źródło danych.
To nie tylko miejsce dla przestępców
Dark web nie jest tylko miejscem dla przestępców. Może być również używany przez osoby, które chcą zachować prywatność i anonimowość. Można tam znaleźć fora dyskusyjne i grupy, które zajmują się tematami, które nie są legalne w wielu krajach, takimi jak dyskusje na temat kontroli narodowej, cenzury, praw człowieka, czy ujawnianie tajemnic rządowych.
Osoby, które boją się prześladowań za swoje poglądy lub działania, mogą korzystać z tej anonimowej sieci, aby porozumiewać się z innymi ludźmi w bezpieczny sposób.
Dark web jest również miejscem dla dziennikarzy, którzy chcą chronić swoje źródła. Wiele organizacji, takich jak WikiLeaks, używa właśnie tej sieci, aby publikować wrażliwe dokumenty, które ujawniają działania rządów i korporacji.