Fake news (fałszywe informacje) to dezinformacja lub manipulacja informacją, która jest celowo rozpowszechniana jako prawdziwa, aby wpłynąć na opinię publiczną lub osiągnąć określony cel. To jedno z popularnych cyberzagrożeń obecnych czasów.
Sprawdź: Co to jest I2P
Fake news może przybierać różne formy. Mogą o być:
- Fałszywe, całe artykuły
- Nieprawdziwe nagłówki
- Nieścisłe statystyki
- Manipulowane zdjęcia i filmy wideo
- Fałszywe profile w mediach społecznościowych
Fake news często wykorzystuje zjawisko tzw. echo chambers, czyli filtrów informacyjnych, które umożliwiają użytkownikom wybór źródeł informacji zgodnych z ich wcześniejszymi poglądami. To prowadzi do powielania dezinformacji i szerzenia fałszywych informacji w sieci.
Co to jest fake news?
Fake news może mieć poważne konsekwencje. Może wpływać np. na wyniki wyborów albo szerzyć dezinformację na temat zdrowia publicznego. Często też szerzy nienawiść do konkretnej grupy społecznej czy organizacji.
Zawsze sprawdzaj źródło informacji. Staraj się potwierdzać jej wiarygodność, szczególnie przed podjęciem decyzji na jej podstawie.
Zobacz jak łatwo dziś przygotować fałszywe wideo (deepfake) / Źródło: Bloomberg:
Istnieją też narzędzia takie jak generator fake news. Tworzą one w sposób automatyczny fałszywe informacje, artykuły, zdjęcia i filmy wideo. Opierają się na technologiach sztucznej inteligencji, takich jak generatywne sieci neuronowe, które pozwalają na tworzenie realistycznie wyglądających i brzmiących fałszywych treści.
Zobacz: Jak złamać hasło do WiFI
Jednym z przykładów takiego narzędzia jest tzw. deepfake, które generuje fałszywe wideo. Na takich filmach osoby mówią i wykonują czynności, które faktycznie nie miały miejsca.
Generatory fake newsów mogą być wykorzystywane do celów szkodliwych, takich jak propagowanie dezinformacji, oszustwa lub nękanie.
Zawsze sprawdzaj źródła
Zawsze bądź ostrożny. Sprawdzaj źródła, zwłaszcza w internecie, gdzie fałszywe treści mogą być łatwo rozpowszechniane.
Dużą zaletą prasy jest to, że często publikowane są tam tresci zweryfikowane i autoryzowane. W sieci w zasadzie każdy może być dziennikarzem i publicystą. To oznacza, że mogą być nimi również przestępcy i oszuści.
Istnieją narzędzia, które pomagają w identyfikowaniu fake newsów. To programy do wykrywania manipulacji zdjęć i wideo, a także różne inicjatywy mające na celu zwalczanie dezinformacji w sieci. Polecamy też, abyś przeczytał tekst o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu. Znajdziesz tam dodatkowe, cenne informacje.