Zastanawiacie się, jak odnaleźć się w świecie, w którym coraz trudniej postawić wyraźną granicę między tym, co online, a tym, co offline? NASK przygotował poradnik “Offline znaczy zdrowiej” – znajdziecie w nim wskazówki, które pomogą zadbać o cyfrową higienę.

Internet towarzyszy nam na co dzień i spędzamy coraz więcej czasu, wpatrzeni w ekrany smartfonów i innych urządzeń cyfrowych — młodzież średnio 5 godzin i 36 minut dziennie w dni powszednie (wg “Nastolatki 3.0. Raport z ogólnopolskiego badania uczniów i rodziców“), a dorośli nawet 6 godzin i 17 minut na dobę (wg “Digital 2024: Polska“). Choć może nie zawsze sobie to uświadamiamy, większość z nas wpadła w pułapkę ciągłego śledzenia informacji i powiadomień, nawykowego scrollowania postów w mediach społecznościowych i FOMO (ang. Fear of Missing Out), czyli lęku przed odłączeniem od sieci.

Stale bombardowani wiadomościami i bodźcami bez przerwy napływającymi do nas z internetu i innych mediów, potrzebujemy – jak jeszcze nigdy wcześniej! – zadbać o równowagę między aktywnościami w sieci i poza nią. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzi Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) i stworzony w ramach realizowanego w NASK programu poradnik “Offline czyli zdrowiej. O cyfrowej higienie dla rodziców i wychowawców“.

Dlaczego warto czasem odłożyć telefon? NASK zna odpowiedź

Cyfrowa higiena to “chroniące zdrowie zachowania związane z używaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych, zwłaszcza urządzeń ekranowych i internetu” (źródło: “Higiena cyfrowa dorosłych użytkowniczek i użytkowników internetu w Polsce”). Jakie to zachowania? Przede wszystkim stawianie granic i kontrola używania urządzeń ekranowych, ale też bezpieczne poruszanie się w sieci, świadome odbieranie treści w internecie oraz prozdrowotne nawyki – np. dbanie o jakość snu czy ochrona wzroku i słuchu.

Coraz częściej czujemy, że internet i urządzenia cyfrowe, zwłaszcza w nadmiarze, nie wpływają dobrze na naszą kondycję: zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Czujemy się przeciążeni informacjami, mamy kłopoty z koncentracją, ze snem, może nawet zaniedbujemy codzienne obowiązki i relacje. Jeśli zauważymy u siebie takie objawy, warto zacząć działać.

Ustawienie dziennych limitów czasu spędzanego przed ekranem smartfona to pierwszy krok, który pomoże nam zapanować nad tym, w jaki sposób korzystamy z sieci. Odpoczynek offline, posiłki bez telefonu w ręce, aktywność fizyczna – nasze przebodźcowane mózgi szybko nam za to podziękują

mówi Katarzyna Gańko z Zespołu Programów Edukacyjno-Informacyjnych w NASK, autorka poradnika “Offline znaczy zdrowiej”

Dbanie o cyfrową higienę to w dzisiejszych czasach konieczność. Odłączanie się od internetu, świadome ograniczanie czasu spędzanego w mediach społecznościowych, wyznaczanie proporcji między aktywnościami online i offline stają się tak samo ważne dla naszego zdrowia i dobrostanu jak zdrowa dieta, dbanie o samopoczucie i zapewnianie sobie warunków do rozwoju.

Złote zasady cyfrowej higieny

Kształtowanie zdrowych nawyków w zakresie korzystania z internetu i urządzeń cyfrowych trzeba zacząć w domu. Dzieci uczą się przez obserwację – gdy widzą, że rodzice cały swój wolny czas spędzają przed ekranami urządzeń, same też nie będą chciały szukać innych aktywności. Zadbać o równowagę online–offline pomogą zasady, które ustalicie z domownikami. Co mogłoby znaleźć się w takim rodzinnym kontrakcie? W poradniku “Offline znaczy zdrowiej” znalazły się proponowane reguły, m.in.:

  1. Przestrzegamy określonego limitu czasu, który możemy spędzać przed ekranem urządzeń cyfrowych i na aktywnościach w internecie.
  2. Wyznaczamy w domu strefę offline, gdzie nasze urządzenia się ładują i gdzie odkładamy telefony po powrocie z pracy i ze szkoły.
  3. Nie używamy smartfonów i innych urządzeń podczas wspólnych posiłków i spotkań z rodziną lub znajomymi.
  4. Co najmniej godzinę przed snem odkładamy urządzenia, zamiast filmów i bajek na dobranoc czytamy książkę.
  5. Wyłączamy w smartfonach powiadomienia i dźwięki, które mogą niepotrzebnie nas rozpraszać.
  6. Spędzamy ze sobą dużo czasu – na rozmowach, zabawach i aktywnościach, które wszyscy lubimy. Offline!
  7. Dbamy o codzienne dawki aktywności fizycznej.
  8. Odpoczywamy bez telefonu w ręce.
  9. Co jakiś czas robimy sobie przerwy od internetu i urządzeń cyfrowych.
  10. Unikamy korzystania z urządzeń cyfrowych w trakcie podróży samochodem, nie przechodzimy ze smartfonem przez jezdnię.

“Offline znaczy zdrowiej”. Nowy poradnik OSE

Rodzice i wychowawcy znajdą w publikacji nie tylko wspomniane porady, które pomogą zadbać o równowagę między czasem spędzanym online i offline, ale też dowiedzą się, z czym może się wiązać nadużywanie urządzeń cyfrowych i w jaki sposób ekrany zmieniły nasze codzienne funkcjonowanie. Stres cyfrowy, FOMO, popcornowy mózg – to tylko niektóre omówione zjawiska. Poradnik zawiera także dodatek dla nauczycieli, w którym zostały zawarte dwa scenariusze zajęć dotyczące cyfrowej higieny.

Brak higieny cyfrowej to problem, który w różnym natężeniu może dotyczyć nas wszystkich. Uczmy się więc kontrolować czas spędzamy przed ekranem, odpowiednio reagować na powiadomienia, nie nosić telefonu zawsze przy sobie. Jako rodzina powinniście być w tym razem – wspierać się, nie zniechęcać niepowodzeniami i nawzajem zachęcać co wdrażania zdrowych, cyfrowych nawyków

radzi Katarzyna Gańko

Poradnik można znaleźć pod tym adresem.

Autor: Jacek Kawik, dziennikarz Vault-Tech

Czytaj też: