Wszystkie smartfony są podatne na podsłuch. Zwłaszcza jeśli urządzenie zostało złamane (tzw. jailbroken) lub zrootowane w celu korzystania z aplikacji firm trzecich. Aby dowiedzieć się czy masz podsłuch w telefonie, czy też są to przypadkowe usterki, może minąć trochę czasu.
Jeśli zauważyłeś tylko jeden z wymienionych poniżej sygnałów, prawdopodobnie nie masz do czynienia z aplikacją szpiegowską ani sprzętem do podsłuchu. Ale jeśli napotkasz kilka z nich, szczególnie w krótkim czasie, możesz rzeczywiście mieć kogoś, kto podsłuchuje twoje rozmowy.
Jak sprawdzić czy mam podsłuch w telefonie?
Sprawdzenie, czy telefon jest na podsłuchu, może być trudne. Powód? W większości przypadków trzeba zastosować specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie, aby to stwierdzić.
Zwróć jednak uwagę na kilka sygnałów, takich jak:
- Nagłe zużycie baterii
- Spowolnienie działania telefonu
- Nagłe przegrzewanie się telefonu
- Podejrzane dźwięki podczas rozmowy lub nagłe problemy z połączeniem i wysyłaniem wiadomości
Jeśli masz podejrzenia, że twój telefon jest na podsłuchu, udaj się do specjalisty ds. bezpieczeństwa. Pomoże on ustalić, czy telefon jest podsłuchiwany, po dokonaniu profesjonalnej inspekcji.
Sprawdź: Ochrona tożsamości w internecie
Aby dokładnie i skutecznie zbadać telefon w celu wykrycia podsłuchów, wymagana jest specjalistyczna wiedza i odpowiedni sprzęt. Zazwyczaj jest to zarezerwowane dla specjalistów z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego lub detektywów. Wymagane są narzędzia takie jak oscyloskopy, analizatory częstotliwości, narzędzia diagnostyczne do odczytu firmware i sprzęt do przeprowadzania szczegółowych inspekcji wizualnych i fizycznych telefonu.
Podsłuch w telefonie – niepokojące sygnały
Dziwne dźwięki w tle
Jeśli podczas połączeń głosowych słyszysz dziwne szumy lub inne odgłosy w tle, których wcześniej nie było, może to oznaczać, że telefon jest podsłuchiwany. Słyszysz nietypowe dźwięki, takie jak pikanie, klikanie i inne zakłócenia, gdy nie prowadzisz rozmowy? To kolejny znak, że twój telefon jest podsłuchiwany.
To powiedziawszy, od czasu do czasu pojawiają się dziwne dźwięki podczas połączeń komórkowych i stacjonarnych, więc nie jest to pewny wskaźnik, że coś jest nie tak.
Sprawdź czy w telefonie nie słychać niepokojących dźwięków, używając czujnika pasma dźwięku na niskiej częstotliwości. Czujnik pasma dźwięku to aplikacja wykrywająca hałas z innego telefonu, której można użyć do pomiaru dźwięku na potencjalnie podsłuchiwanym urządzeniu. Jeśli znajdzie nietypowe dźwięki kilka razy w ciągu jednej minuty, telefon może być podsłuchiwany.
Zmniejszona żywotność baterii
Jeśli żywotność baterii telefonu jest nagle znacznie krótsza niż wcześniej, lub jeśli bateria nagrzewa się podczas korzystania z telefonu, możliwe że oprogramowanie do podsłuchu działa cicho w tle i zużywa energię baterii.
Ale bez paniki! Jeśli bateria twojego telefonu ma ponad rok, może mieć mniejszą zdolność utrzymywania ładunku. W takim przypadku istnieją kroki, które możesz podjąć, aby poprawić żywotność baterii telefonu komórkowego. Jednocześnie szansa na to, że jesteś na podsłuchu, jest raczej niewielka.
Problem z wyłączeniem telefonu
Jeśli smartfon nagle przestał reagować lub ma trudności z wyłączeniem, ktoś mógł uzyskać do niego nieautoryzowany dostęp.
Podczas wyłączania telefonu sprawdź, czy można to zrobić bez przeszkód. Ponadto przekonaj się czy podświetlenie ekranu pozostaje włączone nawet po zakończeniu procesu wyłączania. W takim przypadku winowajcą może być złośliwe oprogramowanie lub usterka spowodowana niedawną aktualizacją telefonu. Tak czy inaczej, to podejrzany znak.
Zakłócenia elektroniczne
Często zdarza się, że telefon jest zakłócany przez inne urządzenia elektroniczne, takie jak laptop lub telewizor. Nie powinno się to zdarzyć, gdy nie korzystasz aktywnie z telefonu, więc sprawdź, czy nie zauważasz żadnych zakłóceń, gdy nie prowadzisz rozmowy.
Umieść telefon blisko innego urządzenia elektronicznego, a jeśli usłyszysz nietypowe dźwięki, może to oznaczać, że ktoś podsłuchuje twoje rozmowy.
Zobacz: Jak wejść do dark webu
Co więcej, niektóre urządzenia dotykowe wykorzystują częstotliwości zbliżone do pasma radiowego FM. Jeśli radio emituje wysoki dźwięk, gdy jest ustawione na tryb mono i jest ustawione na drugi koniec pasma, telefon może być podsłuchiwany.
To samo dotyczy częstotliwości transmisji telewizyjnych wykorzystujących kanały UHF (ultra-high frequency). Możesz sprawdzić zakłócenia, zbliżając telefon do telewizora z anteną.
Podejrzane zachowanie
Jeśli telefon zaczyna się włączać lub wyłączać albo sam instaluje aplikacje, ktoś mógł włamać się do niego za pomocą aplikacji szpiegowskiej i próbuje podsłuchiwać twoje połączenia.
Zwróć uwagę czy ktoś inaczej rozmieszcza ikony, czy wyświetlają się okienka pop-up, oraz czy otrzymujesz nietypowe wiadomości. Albo czy są instalowane aplikacje, których nie znasz i wcześniej zdecydowanie nie miałeś.
Jak sprawdzić czy jest podsłuch w telefonie? Kto może podsłuchiwać rozmowy?
Krótko mówiąc: tak. Telefony komórkowe, zwłaszcza smartfony, mogą być podsłuchiwane. Są zwykle atakowane przez aplikacje szpiegowskie, podczas gdy bezprzewodowe telefony stacjonarne są najczęściej podsłuchiwane przez specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie.
Czy istnieje aplikacja, która może mi powiedzieć, czy mój telefon jest na podsłuchu?
Jeśli uważasz, że padłeś ofiarą ataku hakerskiego, pobierz aplikację DontSpy 2 na iOS ze sklepu App Store lub aplikację WireTap Detection dla systemu Android z Google Play.
Istnieją również aplikacje na iOS i Androida, które służą do monitorowania “podejrzanych symptomów” podsłuchiwanego telefonu. Na przykład, jeśli wykorzystanie danych jest niezwykle wysokie i podejrzewasz aplikację szpiegującą, pobierz aplikację Data Usage dla systemu iOS lub aplikację My Data Manager dla systemu Android, aby pomóc zlokalizować nieuczciwą aplikację, która “w tle” zużywa łącze.
Jak mogę stwierdzić, czy przypadkiem to nie policja podsłuchuje mój telefon?
Jeśli organy ścigania takie jak policja podsłuchują twój telefon, mogą wystąpić te same wskaźniki, które wymieniono powyżej (słaba bateria, nietypowa aktywność i zakłócenia). Pamiętaj jednak, że organy ścigania mogą podsłuchiwać telefony tylko w związku z określonymi przestępstwami, takimi jak terroryzm, handel narkotykami, przestępstwa z użyciem przemocy czy fałszerstwa. Za podsłuch w telefonie na ogół odpowiadają inne podmioty, w tym cyberprzestępcy.
FAQ na temat podsłuchu w telefonie
Jak sprawdzić czy ma się podsłuch w telefonie?
Aby dowiedzieć się czy telefon nie jest na podsłuchu, weź pod uwagę różne formy – może to być złośliwe oprogramowanie (malware) lub specjalistyczny sprzęt. Oto kilka sugestii, jak można sprawdzić, czy twój telefon jest podsłuchiwany:
- Słuchaj niezwykłych dźwięków – jeśli podczas rozmowy słyszysz dziwne dźwięki, echa, lub kliknięcia, mogą to być oznaki podsłuchu. Choć to nie jest stuprocentowy dowód, ponieważ różne problemy z siecią mogą powodować podobne zjawiska
- Sprawdź zużycie baterii – złośliwe oprogramowanie często zużywa więcej energii, co powoduje, że bateria telefonu rozładowuje się szybciej niż zwykle
- Sprawdź zużycie danych – podsłuchiwane rozmowy muszą być przesyłane do osoby, która cię podsłuchuje. Jeśli zauważysz nagły wzrost zużycia danych, to może być to oznaka działania złośliwego oprogramowania
- Sprawdź, czy telefon działa poprawnie – złośliwe oprogramowanie może powodować, że telefon zaczyna się dziwnie zachowywać – może się np. samoczynnie wyłączać lub resetować
- Użyj oprogramowania antywirusowego – regularne skanowanie telefonu za pomocą zaufanego oprogramowania antywirusowego może pomóc wykryć i usunąć złośliwe oprogramowanie
- Sprawdź swoje aplikacje – jeśli zauważysz jakiekolwiek nieznane aplikacje na swoim telefonie, które sam nie zainstalowałeś, mogą one być powiązane z oprogramowaniem do podsłuchu
- Zainstaluj program do wykrywania spyware – istnieją specjalistyczne aplikacje stworzone do wykrywania oprogramowania szpiegującego na telefonie
Pamiętaj, że żadna z tych metod nie jest w 100% skuteczna. Jeśli podejrzewasz, że jesteś ofiarą podsłuchu, powinieneś skontaktować się z ekspertem ds. bezpieczeństwa komputerowego lub z policją.
Kod na sprawdzenie czy telefon jest na podsłuchu
Istnieją różne kody USSD (Unstructured Supplementary Service Data), które można wprowadzić do telefonu, aby uzyskać różne informacje, ale żaden z nich nie jest w stanie wykryć, czy telefon jest podsłuchiwany. Zasada działania kodów USSD polega na komunikacji z siecią komórkową, a nie na analizie oprogramowania lub sprzętu w telefonie, dlatego nie są one w stanie wykryć złośliwego oprogramowania lub urządzeń podsłuchowych.
Istnieje jednak kilka kodów, które mogą pomóc sprawdzić status niektórych funkcji telefonu, które mogą być wykorzystywane do podsłuchu.
Przykładowo:
*#21#
Sprawdza przekierowania połączeń. Może to być wykorzystywane do podsłuchu, ale również do wielu innych, legalnych celów.
*#62#
Sprawdza, czy jakiekolwiek połączenia są przekierowywane, gdy telefon jest niedostępny.
##002#
Anuluje wszelkie przekierowania połączeń.
Pamiętaj, że te kody mogą działać inaczej w zależności od sieci i kraju, w którym jesteś. Ponadto, jeśli twój telefon jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem lub jest podsłuchiwany za pomocą innych metod, te kody mogą nie pomóc.
Najbezpieczniej jest regularnie aktualizować oprogramowanie na swoim telefonie, nie instalować nieznanych aplikacji, a jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, skorzystać z profesjonalnych usług do oceny bezpieczeństwa urządzenia.
Jak sprawdzić czy ma się podsłuch w telefonie?
Podejrzenia o podsłuch w telefonie mogą wynikać z różnych sytuacji. Może to być np. dziwne zachowanie telefonu, szybkie rozładowywanie baterii, nagłe zwiększenie użycia danych, nieznane aplikacje, które pojawiły się na urządzeniu, czy niespodziewane restarty. Poniżej kilka kroków, które mogą pomóc w identyfikacji potencjalnego problemu:
- Sprawdź działanie telefonu – jeżeli twój telefon zaczyna niespodziewanie się przegrzewać, bateria szybko się rozładowuje, a ruch danych wzrasta bez widocznego powodu, może to być oznaka, że jest na nim zainstalowane złośliwe oprogramowanie
- Sprawdź swoje aplikacje – jeżeli na twoim telefonie pojawiły się aplikacje, których nie instalowałeś, to może być oznaka, że twój telefon jest zainfekowany. Przejrzyj listę zainstalowanych aplikacji i sprawdź, czy wszystkie są ci znane
- Aktualizuj oprogramowanie – utrzymuj swoje urządzenie zaktualizowane. Aktualizacje zabezpieczeń są jednym z najlepszych sposobów na ochronę przed złośliwym oprogramowaniem
- Użyj antywirusa – istnieją aplikacje antywirusowe dostępne na smartfony, które mogą pomóc wykryć i usunąć złośliwe oprogramowanie
- Reset do ustawień fabrycznych – jeśli podejrzewasz, że twój telefon jest podsłuchiwany i żadne z powyższych kroków nie pomogło, możesz rozważyć zresetowanie telefonu do ustawień fabrycznych. Pamiętaj jednak, aby zrobić kopię zapasową wszystkich ważnych danych
- Zasięgnij profesjonalnej pomocy – jeżeli podejrzewasz, że twój telefon jest na podsłuchu, a powyższe kroki nie przyniosły rezultatów, możesz zwrócić się o pomoc do specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa IT