Spółka Meta Platforms Inc., będąca właścicielem Facebooka, Instagrama i WhatsApp, opóźni wprowadzenie chatbota Meta AI w Europie. Powód? Regulatorzy na kontynencie zażądali, aby firma wstrzymała swoje plany trenowania dużych modeli językowych za pomocą postów użytkowników z tego regionu.

W poniedziałek Meta ogłosiła zamiar rozpoczęcia trenowania swojego modelu językowego LLM, nazwanego Llama, za pomocą publicznych postów generowanych przez europejskich użytkowników. Później firma szybko zaktualizowała to oświadczenie, informując, że te “plany zostały opóźnione na czas nieokreślony” po tym, jak irlandzka Komisja Ochrony Danych wyraziła sprzeciw wobec planów giganta.

Meta chciała uczyć swoje AI na treściach użytkowników

“To krok wstecz dla europejskiej innowacyjności, konkurencji w rozwoju AI i dalsze opóźnienia w przynoszeniu korzyści AI ludziom w Europie” — napisała Meta na swoim blogu. “Mówiąc wprost, bez uwzględnienia lokalnych informacji moglibyśmy oferować ludziom jedynie drugorzędne doświadczenia. To oznacza, że w chwili obecnej nie możemy wprowadzić Meta AI w Europie”.

Gigant jest niezadowolony z działań regulatorów w Europie. Rzecznik Meta potwierdził, że firma nadal planuje wprowadzić te produkty do Europy, ale odmówił podania terminu, kiedy to nastąpi.

Pod koniec 2023 roku Facebook miał 308 milionów dziennych aktywnych użytkowników w Europie.

Duże inwestycje w AI

Meta inwestuje znaczne środki w technologię sztucznej inteligencji, starając się nadążyć za innymi gigantami technologicznymi, w tym Google należącym do Alphabet Inc., Microsoftem i OpenAI.

Firma wprowadziła swój najnowszy model językowy LLM, Llama 3, w kwietniu, i już oferuje swojego asystenta Meta AI użytkownikom swoich aplikacji w USA. Duże modele językowe są technologią, która leży u podstaw rodzajów generatywnej sztucznej inteligencji, w tym chatbotów takich jak ChatGPT.

Czytaj też: