Google Play zezwoleni deweloperom na integrację tokenów niezamiennych (NFT – non-fungible token) i innych tokenizowanych aktywów w swoich aplikacjach i grach znajdujących się w zasobach sklepu mobilnego.

To znaczący krok w kierunku wykorzystania potencjału technologii blockchain i zapewnienia użytkownikom nowych doświadczeń cyfrowych.

Zgodnie z wytycznymi, deweloperzy, którzy zdecydują się zintegrować aktywa cyfrowe ze swoimi aplikacjami, muszą w przejrzysty sposób ujawnić obecność elementów opartych na blockchainie za pośrednictwem Konsoli Google Play. Ujawnienie zapewni, że użytkownicy będą świadomi istnienia tych technologii w aplikacjach.

Zmienione podejście Google do aplikacji opartych na blockchainie wskazuje, że firma szuka nowych źródeł przychodów i otwiera się na nowy segment rynku. Tym razem to Web3 i blockchain.

Wcześniej firma była ostrożna, zakazując nawet aplikacji do wydobywania kryptowalut w 2018 r.

Konkretny harmonogram wdrożenia nowych rozwiązań nie został jeszcze ujawniony, a Google Play planuje przeprowadzić testy nowych doświadczeń z wybraną grupą programistów. Użytkownicy mogą spodziewać się wstępnych wyników aktualizacji późnym latem.

Pełne wdrożenie nowej polityki spodziewane jest jeszcze w tym roku. To wtedy NFT będą już oficjalnie dostępne w sklepie.

NFT w Google Play. A co z bezpieczeństwem?

Bezpieczeństwo korzystania z NFT zależy od wielu czynników. Wszystko zaczyna się od miejsca, w którym kupujesz, sprzedajesz lub przechowujesz swoje NFT. Wiele platform handlu NFT, takich jak OpenSea, Rarible czy NBA Top Shot, ma solidne środki bezpieczeństwa, ale jak z każdym miejscem online – istnieje ryzyko ataku hakerów.

Poza bezpieczeństwem platformy ważne jest także, aby chronić swoje prywatne klucze i hasła. Jeśli ktoś uzyska dostęp do twojego konta lub portfela kryptowalut, może z łatwością przenieść twoje NFT na inne konto, a ze względu na nieodwracalność większości transakcji blockchain, prawdopodobnie nie będziesz w stanie odzyskać straconych tokenów.

Innym potencjalnym ryzykiem jest fakt, że rynek NFT jest w dużej mierze neregulowany i może być używany do prania pieniędzy. Ponadto, podobnie jak inne inwestycje w kryptowaluty, NFT są niezwykle zmiennymi aktywami, a ich wartość może gwałtownie spadać.

Korzystanie z NFT nie jest jednak całkowicie pozbawione bezpieczeństwa. Technologia blockchain, na której opierają się NFT, jest w swojej naturze bardzo bezpieczna, a wiele platform NFT jest stale ulepszanych pod kątem bezpieczeństwa. Można założyć, że Google Play na pewno zatroszczy się o odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa.

Na koniec warto zauważyć, że każda inwestycja wiąże się z pewnym poziomem ryzyka, a rynek NFT jest stosunkowo nowy i dynamicznie zmieniający się. Dlatego zawsze warto skonsultować się z doradcą finansowym lub prawnym przed dokonaniem dużych inwestycji, czy to na giełdzie, czy w grze obsługującej NFT, na których będzie można zarabiać.

Autor: Jacek Kawik, dziennikarz Vault-Tech

Sprawdź również: