Proton Mail blokuje od teraz znane linki, a także piksele śledzące.

E-maile są pełne linków śledzących, zwłaszcza w biuletynach i listach mailingowych, które mogą przekazywać wrażliwe informacje o tobie nadawcy. Jest to na tyle duży problem, że Proton Mail, alternatywa dbająca o prywatność w stosunku do Gmaila i innych platform pocztowych, stara się temu zapobiec. Wprowadza nową funkcję “Ochrona przed linkami Śledzącymi”.

Proton Mail chroni przed śledzeniem w linkach

Gdy najedziesz na link (lub klikniesz) w e-mailu marketingowym lub biuletynie, możesz zauważyć, że adres URL linku nie jest faktycznie tym adresem, który pojawia się w przeglądarce. Zamiast tego, link może najpierw wskazywać na platformę śledzenia lub analityki, która przekazuje informacje o tobie i twoim urządzeniu osobie, która wysłała e-mail.

Strona zwykle natychmiast przekierowuje na zamierzoną stronę, więc nie zawsze jest to zauważalne.

Jak wygląda link z kodem do śledzenia (Before), a jak wygląda taki bez "dodatków" (After)

Jak wygląda link z kodem do śledzenia (Before), a jak wygląda taki bez “dodatków” (After)

Linki śledzące są głównie używane do monitorowania, czy link został kliknięty (na przykład do określania współczynników konwersji dla reklam), ale mogą również rejestrować inne dane, takie jak twój adres IP i typ urządzenia.

Proton informuje, że “jest zaangażowany w robienie wszystkiego, co możliwe, aby utrzymać dane użytkowników prywatne i bezpieczne”.

Dlatego firma uruchamia Ochronę przed linkami śledzącymi, funkcję, która usuwa znane śledzące związane z linkami osadzonymi w e-mailu. Oznacza to, że informacje osobiste nie są dzielone z marketerami, gdy użytkownik kliknie na link śledzący.

Inne aplikacje również chronią

Kilka aplikacji pocztowych ma pewną ochronę przed linkami śledzącymi, ale skupiają się głównie na jawnych oszustwach. Dla przykładu Mozilla Thunderbird automatycznie blokuje linki, które wyglądają na jeden URL, ale prowadzą na inną stronę.

Rozwiązanie, które wyraźnie kieruje na linki śledzące, wymaga nieco więcej pracy, co Proton Mail próbuje osiągnąć.

Sprawdź: Szyfrowany pendrive

Apple pracuje nad podobną funkcją dla Mail, Messages i Safari w trybie Private Browsing, która ma się pojawić w aktualizacjach iOS 17, iPadOS 17 i macOS Sonoma później w tym roku.

Proton Mail już domyślnie blokuje piksele śledzące — kolejną popularną metodę śledzenia, która może powiedzieć nadawcy, kiedy e-mail został otwarty.

Możesz wypróbować Proton Mail za darmo, a są także płatne plany, które dodają dodatkową przestrzeń do przechowywania i odblokowują funkcje w innych produktach Proton, takich jak Proton VPN i Proton Drive.

Sprawdź też: