Przestań używać tych samych, oklepanych haseł. Darmowy menedżer haseł zwiększy twoje bezpieczeństwo.

Menedżery haseł znacznie upraszczają życie, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo. Mogą generować bezpieczne hasła i kody dwuetapowego uwierzytelniania oraz ułatwiają udostępnianie poświadczeń.

Czy powinieneś korzystać z darmowego menedżera haseł?

Nie da się przecenić znaczenia menedżera haseł. Musisz używać unikalnych haseł do każdego konta, które tworzysz.

Używanie tego samego hasła na całym świecie może być katastrofalne w skutkach. Jeśli twoje hasło zostanie ujawnione w wyniku wycieku danych, możesz stracić dostęp do więcej niż jednego konta.

Darmowy menedżer haseł ułatwia monitorowanie i tworzenie unikalnych haseł. Potrzebujesz tylko dostępu do swojego menedżera, aby automatycznie wypełnić lub skopiować i wkleić dane logowania.

Alternatywą jest zapamiętanie wszystkiego (co jest niemożliwe) lub zapisanie wszystkiego na notatniku (co jest nierozsądne).

Jeśli nie stać cię na płatny menedżer haseł, darmowa alternatywa jest lepsza niż nic. Większość opcji poniżej oferuje te same podstawowe funkcje, a niektóre mają opcje premium, które zapewniają dodatkowe funkcje, takie jak łatwiejsze udostępnianie haseł. Wszystkie opierają się na szyfrowaniu typu zero-trust, więc nawet twórcy aplikacji nie mają dostępu do twoich poświadczeń.

Aplikacje, które załączyliśmy poniżej, nie ograniczają liczby haseł, które możesz przechowywać, ani liczby urządzeń, z którymi możesz korzystać z wybranego menedżera haseł.
Wiele innych (płatnych) menedżerów haseł, takich jak Dashlane, oferuje darmowe wersje, ale są one na tyle ograniczone, że nie nadają się długoterminowego użytku.

Darmowy menedżer haseł. Ranking

1. iCloud Keychain

iCloud Keychain to menedżer haseł Apple’a. Jest wbudowany w iOS, iPadOS i macOS, a także dostępny dla Windows jako część pakietu iCloud dla Windows.

Jest całkowicie darmowy, jeśli masz urządzenie Apple, takie jak iPhone lub Mac, i synchronizuje się automatycznie między urządzeniami przy użyciu platformy chmury Apple iCloud.

Menedżer haseł Apple'a

Nie powinno to być zaskoczeniem, że iCloud Keychain działa bezproblemowo z urządzeniami Apple. Otrzymasz sugestie automatycznego wypełniania w Safari i innych aplikacjach na iOS, iPadOS i macOS.

iCloud Keychain automatycznie sugeruje, generuje i zapisuje hasła w bazie danych. Jest nawet wskaźnik ostrzeżenia dotyczący haseł, który informuje cię, które hasła zostały ujawnione w naruszeniach bezpieczeństwa.

Oprócz tego iCloud Keychain działa również jako generator kodów do celów dwuetapowego uwierzytelniania. Skonfiguruj go za pomocą kodu QR lub klucza konfiguracyjnego, aby włączyć automatyczne wypełnianie kodów, gdy zostaniesz o nie poproszony. Istnieje również pole “Notatki” dla każdego wpisu w hasłach.

Proces korzystania z iCloud Keychain na Windowsie jest nieco bardziej uciążliwy, z rozszerzeniami do przeglądarki dostępnymi tylko dla Chrome lub Edge. Dla użytkowników Apple to świetny wybór, ponieważ jest darmowy i głęboko zintegrowany z większością oprogramowania. Baza danych haseł jest szyfrowana na zasadzie end-to-end, co oznacza, że nawet Apple nie ma kluczy dostępu do niej.

2. KeePassXC

KeePass to długo rozwijany darmowy menedżer haseł oparty na open source, który został po raz pierwszy wydany w 2003 roku.

KeePassXC to wariant oryginalnego projektu, który został przepisany w C++. W przeciwieństwie do KeePass, który opiera się na środowisku Microsoft .NET, KeePassXC działa natywnie na Windows, Mac i Linux. Aplikacja używa tego samego formatu bazy danych KeePass, jest po prostu reklamowana jako nowocześniejszy interfejs dla użytkowników komputerów stacjonarnych.

Darmowy menedżer haseł KeePassXC

Ponieważ zarówno KeePassXC, jak i KeePass są projektami open-source, każdy może przyjrzeć się kodowi źródłowemu i przetestować aplikację pod kątem wytrzymałości. Ta przejrzystość sprawia, że aplikacja jest wysoce godna zaufania z punktu widzenia bezpieczeństwa, a projekt był wcześniej przedmiotem zewnętrznego audytu bezpieczeństwa.

KeePassXC można używać do przechowywania różnych informacji, takich jak dane logowania, adresy URL, załączniki, notatki i inne.

KeePassXC przechowuje wszystkie swoje dane w zaszyfrowanym pliku bazy danych. Nie ma wbudowanej synchronizacji w chmurze ani mobilnych wersji aplikacji. Nie jest to jednak problem, ponieważ możesz po prostu przechowywać i uzyskiwać dostęp do swojej bazy danych KeePass w chmurze (na platformie takiej jak Google Drive lub Dropbox) i uzyskiwać dostęp do niej za pomocą aplikacji mobilnej, takiej jak KeePassDX (Android) lub Strongbox (iPhone, iPad).

Zarządzanie hasłami w ten sposób nie jest dla każdego, ale to rozwiązanie jest zaskakująco bogate w funkcje. Możesz generować hasła, dostosowywać wpisy za pomocą ikon i pobierać rozszerzenia dla przeglądarek takich jak Firefox, Chrome, Vivaldi i Edge. Nie ma opcji płatnej, a aplikacja jest aktywnie rozwijana.

3. Bitwarden

Bitwarden to menedżer haseł typu freemium o otwartym kodzie źródłowym, który oferuje bogaty zestaw funkcji, z których możesz korzystać całkowicie za darmo. Darmowy poziom jest “darmowy na zawsze” i pozwala na przechowywanie nieograniczonej liczby haseł, które można synchronizować i uzyskiwać dostęp z nieograniczonej liczby urządzeń.

Usługa jest dostępna dla szerokiego zakresu urządzeń, z aplikacjami dostępnymi na systemy Windows, Mac, Linux, iPhone i Android. Istnieje także interfejs internetowy do logowania się do Bitwarden na nieobsługiwanych lub gościnnych urządzeniach przy użyciu standardowej przeglądarki internetowej.

Bitwarden. Menedżer haseł

Ten darmowy menedżer haseł oferuje synchronizację za pośrednictwem serwerów Bitwarden, z opcją korzystania z własnego wyboru usługi.

Otwarty kod źródłowy oznacza, że deweloperzy nie mają nic do ukrycia w kontekście działania aplikacji i mają nawet program nagród za błędy, który nagradza użytkowników za znalezienie potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa.

Baza danych Bitwarden jest zaszyfrowana od początku do końca (end-to-end) i zaprojektowana w taki sposób, że nawet firma nie ma dostępu do twoich danych logowania.

Zabezpiecz swoje konto za pomocą podstawowego dwuetapowego uwierzytelniania za darmo, ze wsparciem dla urządzeń z kluczem dostępu, takich jak YubiKey, ograniczonych do płatnych poziomów. Użytkownicy darmowej wersji nie mogą przesyłać plików, ale jeśli zdecydujesz się na uaktualnienie, otrzymasz 1 GB osobistego bezpiecznego przechowywania.

Czytaj też:

4. NordPass

NordPass to darmowy menedżer haseł firmy Nord Security, znanej z usługi NordVPN. Ta wersja zawiera wszystkie podstawowe funkcje, których potrzebujesz do przechowywania i synchronizacji nieograniczonej liczby haseł z dowolną liczbą urządzeń. Wadą jest tutaj to, że musisz się logować za każdym razem, gdy zmieniasz konta, co nie jest ograniczeniem dla użytkowników Premium.

Ten darmowy menedżer haseł ma aplikacje na systemy Windows, Mac, Linux, iPhone i Android. Jest także NordPass Web Vault, który pozwala na dostęp do zapisanych haseł z dowolnego urządzenia przy użyciu przeglądarki internetowej. Aplikacje obsługuje funkcje automatycznego zapisywania i automatycznego wypełniania, co pozwala na szybkie logowanie się i zapisywanie nowych haseł w bazie danych NordPass.

NordPass. Darmowy menedżer haseł

Darmowa wersja NordPass zawiera generator haseł, import i eksport haseł oraz kilka miłych dodatków, takich jak możliwość szybkiego wypełniania formularzy danymi osobistymi.
Twoje konto jest chronione dwuetapowym uwierzytelnianiem (w tym aplikacje uwierzytelniające, klucze zabezpieczeń i kody awaryjne). Możesz nawet zapisać dodatkowe informacje, takie jak karty kredytowe i notatki, w bazie danych NordPass.

NordPass to aplikacja o zamkniętym kodzie źródłowym, ale darmowy poziom oferuje ten sam poziom bezpieczeństwa, co wersja premium NordPass. Szyfrowanie od początku do końca oznacza, że nawet Nord Security nie może zobaczyć, co jest zawarte w twoim sejfie.

Darmowy menedżer haseł również w przeglądarce

Wiele przeglądarek internetowych również zawiera możliwość zapisywania haseł, takich jak Google Passwords, które działa z Chrome.

Pomimo wygody istnieją pewne poważne potencjalne wady takich rozwiązań. Na czele listy jest fakt, że przeglądarki są częstym celem ataków. Obejmuje to eksploatacje zero-day, które mogą być już wykorzystywane, zanim deweloperzy zdążą je załatać.

Chociaż przeglądarki doganiają niezależne menedżery haseł, są one nadal stosunkowo skromne i pozwalają przechowywać tylko podstawowe dane. Zamykają cię w jednym ekosystemie i mają słabą interoperacyjność z innymi przeglądarkami czy platformami.

Z tych powodów darmowy menedżer haseł jako oddzielna aplikacja to naszym zdaniem lepszy wybór.

Autor: Jacek Kawik, dziennikarz Vault-Tech.pl

Sprawdź też: