Czy szybkie ładowanie niszczy baterie, czy jednak nie? Zwiększa wygodę, umożliwiając szybsze naładowanie urządzeń. Istnieją jednak obawy dotyczące wpływu na żywotność baterii.

Technologie ładowania, zwiększając prąd dostarczany do baterii, mogą generować więcej ciepła — to potencjalnie skraca żywotność baterii. Nowoczesne smartfony są wyposażone w zaawansowane systemy zarządzania baterią, które minimalizują negatywne skutki, takie jak przegrzewanie.

Przyspieszone ładowanie to technologia, która znacznie usprawnia proces ładowania baterii w urządzeniach elektronicznych. Głównie w smartfonach. Ta technologia różni się od standardowego ładowania tym, że wykorzystuje wyższe napięcie lub wyższy prąd (a czasem oba rozwiązania), co pozwala na szybsze przesyłanie energii do baterii.

W rezultacie użytkownicy mogą naładować swoje urządzenia od znacznie niższego poziomu naładowania do znaczącego poziomu. Na przykład od 0% do 50% lub 80% naładowania w krótkim czasie. Takie ładowanie często trwa zaledwie 30 minut.

Jak działa szybkie ładowanie baterii

Podstawą działania szybkiego ładowania jest zasada zarządzania energią. Pozwala ona na kontrolowanie, jak dużo mocy może być bezpiecznie przesłane do baterii bez ryzyka uszkodzenia. W tym procesie rolę odgrywają specjalne regulatory napięcia i prądu, które zapewniają, że energia jest dostarczana w sposób zoptymalizowany dla konkretnej baterii i urządzenia.

Oznacza to, że w początkowej fazie ładowania, kiedy bateria jest niemal pusta, może przyjąć dużą moc, co przyspiesza proces ładowania. Jednak gdy poziom naładowania baterii zbliża się do pełna, szybkość ładowania jest stopniowo zmniejszana. Dlaczego? Aby chronić baterię przed przegrzaniem i przeciążeniem, co mogłoby skrócić jej żywotność.

Technologie ładowania są rozwijane i implementowane przez różnych producentów sprzętu, co prowadzi do istnienia wielu standardów. Na rynku mamy np. Qualcomm Quick Charge, Samsung Adaptive Fast Charging, OnePlus Warp Charge i Apple Fast Charging dla iPhone’ów. Każdy z tych standardów ma swoje specyfikacje i wymaga stosowania odpowiednich ładowarek. Czasami trzeba nawet sięać po specjalne kable, aby móc w pełni wykorzystać potencjał ekspresowego ładowania.

Szybkie ładowanie znacząco poprawia komfort użytkowania poprzez skrócenie czasu potrzebnego na naładowanie urządzenia. Ale również rodzi pytania dotyczące wpływu na żywotność baterii. Zwiększone napięcie i prąd mogą powodować większe nagrzewanie się baterii, co w długim okresie może wpłynąć na jej zdolność do trzymania ładunku.

Baterie w telefonie mogą tracić na żywotności przez szybkie ładowanie / Fot. MVelishchuk, Shutterstock.com
Baterie w telefonie mogą tracić na żywotności przez szybkie ładowanie / Fot. MVelishchuk, Shutterstock.com

Jak włączyć szybkie ładowanie w telefonie

Aby włączyć szybkie ładowanie w smartfonie, proces ten może się nieznacznie różnić w zależności od marki i modelu urządzenia. Większość nowoczesnych smartfonów ma tę funkcję domyślnie aktywowaną, o ile są używane zgodne ładowarki i kable. Ładowanie jest wspierane zarówno przez urządzenia z systemem Android, jak i iOS.

Dla smartfonów z Androidem, takich jak Samsung, Xiaomi, czy OnePlus, szybkie ładowanie często jest automatycznie włączone, gdy używane są oryginalne lub certyfikowane ładowarki i kable. Na przykład w urządzeniach Samsung funkcję tę można znaleźć w ustawieniach baterii. Czyli tam, gdzie użytkownicy mogą sprawdzić, czy szybkie ładowanie jest aktywne. W przypadku Xiaomi opcja przyspieszonego ładowania również jest dostępna w ustawieniach baterii. Może być włączona lub wyłączona według preferencji użytkownika.

Dla użytkowników iPhone’ów, od modelu iPhone 8 wzwyż, szybkie ładowanie jest możliwe przy użyciu odpowiedniego kabla USB-C do Lightning oraz ładowarki o mocy co najmniej 18W. Apple nie oferuje bezpośredniej opcji włączania lub wyłączania szybkiego ładowania w ustawieniach. Jest to funkcja automatycznie dostosowująca się do warunków ładowania.

W przypadku Motorola firma oferuje technologię TurboPower, która automatycznie aktywuje szybkie ładowanie przy użyciu kompatybilnych ładowarek. Tak jak w przypadku innych marek, nie ma konieczności ręcznego włączania tej funkcji. Jest ona aktywowana domyślnie, gdy tylko warunki są odpowiednie.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie kable i ładowarki są zdolne do obsługi szybkiego ładowania. Używanie nieoryginalnych akcesoriów lub takich, które nie są certyfikowane do współpracy z konkretnym standardem szybkiego ładowania, może nie tylko nie zapewnić oczekiwanych prędkości ładowania, ale również stanowić ryzyko uszkodzenia urządzenia.

Jak wyłączyć szybkie ładowanie?

Wyłączenie szybkiego ładowania w telefonie może być zależne od marki i modelu urządzenia. Oto jak to zrobić w różnych telefonach:

  • Samsung. Musisz wejść do ustawień, znaleźć sekcję dbania o baterię i urządzenie, a następnie wybrać opcję baterii. Tam znajdziesz opcję szybkiego ładowania, którą możesz zaznaczyć lub odznaczyć, w zależności od preferencji​​​​.
  • Huawei. W przypadku urządzeń marki Huawei proces również zaczyna się od wejścia w ustawienia, ale trzeba poszukać sekcji “Serwis”. Następnie wybierz ikonę baterii i przejdź do ustawień, gdzie znajdziesz opcję szybkiego ładowania do włączenia lub wyłączenia​​.
  • iPhone. Dla iPhone’ów z szybkim ładowaniem proces wyłączenia tej funkcji rozpoczyna się od wejścia w ustawienia, wybrania ikony baterii i przejścia do ustawień akumulatora. Tam znajdziesz opcję do przełączenia​​.

Choć szybkie ładowanie jest wygodne, niektóre badania sugerują, że dla zachowania optymalnego stanu baterii lepsze może być ładowanie standardowe. Szczególnie jeśli nie potrzebujesz szybko naładować telefonu. Zaleca się także korzystanie z oryginalnych lub certyfikowanych ładowarek i kabli, aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność ładowania​​​​.

Pamiętaj, że aktualne technologie ładowania, takie jak inteligentne ładowanie adaptacyjne dostępne w niektórych telefonach, mogą minimalizować potencjalne negatywne skutki. Lepiej kontrolują one proces ładowania w zależności od potrzeb baterii i zapobiegają jej przegrzewaniu.

Baterie mogą się uszkodzić przez szybkie ładowanie / Fot. LariBat, Shutterstock.com
Baterie mogą się uszkodzić przez szybkie ładowanie / Fot. LariBat, Shutterstock.com

Czy szybkie ładowanie niszczy baterie?

Czy szybka ładowarka niszczy baterie? Może mieć wpływ na długoterminową żywotność baterii w urządzeniach elektronicznych, takich jak smartfony, laptopy czy samochody elektryczne.

Technologie szybkiego ładowania są zaprojektowane w taki sposób, aby były jak najbezpieczniejsze dla baterii. Nadal istnieją jednak pewne kompromisy, o których warto wiedzieć.

Szybkie ładowanie baterii w telefonie. Wpływ na akumulator

  1. Temperatura. Szybkie ładowanie często prowadzi do zwiększenia temperatury baterii, co może przyspieszyć degradację chemiczną wewnątrz baterii. Wysoka temperatura jest jednym z głównych czynników wpływających na skrócenie żywotności baterii.
  2. Napięcie i prąd. Szybkie ładowanie zwiększa napięcie i prąd ładowania, co może prowadzić do większego stresu dla baterii. Choć nowoczesne baterie są projektowane z myślą o tolerowaniu takich warunków, długotrwałe ekspozycje mogą skutkować szybszą degradacją.
  3. Cykle ładowania. Szybsze ładowanie może skłonić użytkowników do częstszego ładowania ich urządzeń. To z kolei może zwiększyć liczbę cykli ładowania i przyspieszyć degradację baterii.

Jak zmniejszyć negatywny wpływ

  1. Unikaj ładowania do 100%. Ładowanie baterii do pełna, szczególnie przy użyciu szybkiego ładowania, może zwiększyć napięcie w baterii i przyspieszyć jej degradację. Ładowanie do około 80% może pomóc w przedłużeniu żywotności baterii.
  2. Unikaj rozładowywania do 0%. Głębokie rozładowania mogą również negatywnie wpływać na baterie. Staraj się nie dopuszczać do całkowitego rozładowania baterii.
  3. Ładowanie w chłodnym otoczeniu. Zapewnienie, aby bateria nie była narażona na wysoką temperaturę podczas ładowania, może pomóc w zmniejszeniu degradacji.

Choć szybkie ładowanie jest wygodną funkcją, może mieć negatywny wpływ na żywotność baterii. Odpowiednie zarządzanie procesem ładowania i dbałość o baterię mogą pomóc zmniejszyć te negatywne skutki.

Fast charge, czyli warto zachować ostrożność

Technologia szybkiego ładowania (fast charge) pozwala na szybsze naładowanie urządzeń dzięki wykorzystaniu wyższego zużycia prądu i napięć. Nowoczesne smartfony są wyposażone w zaawansowane systemy zarządzania baterią i funkcje bezpieczeństwa, które efektywnie obsługują szybkie ładowanie. Obejmuje to regulację napięcia, zarządzanie prądem, monitorowanie temperatury i dynamiczne dostosowania do optymalizacji ładowania, gdy bateria zbliża się do pełnego naładowania. Producenci wprowadzają systemy zarządzania ciepłem, aby zapobiec przegrzewaniu się, zapewniając bezpieczeństwo podczas szybkiego ładowania.

Czy szybkie ładowanie niszczy baterie? Można odpowiedzieć, że w nowszych telefonach są już odpowiednie zabezpieczenia. Ale i tak nie powinniśmy przesadzać z takim ładowaniem, bo szybkie ładowarki faktycznie mogą skrócić żywotność, a dokładnie pojemność baterii. Ładowanie akumulatora zalecamy przeprowadzać, mimo wszystko, w sposób standardowy.


Autor: Sebastian Zbywarski, dziennikarz Vault-Tech.pl

Doświadczony specjalista ds. prywatności i cyberbezpieczeństwa, który łączy głęboką pasję do technologii i sztucznej inteligencji z zaawansowaną wiedzą w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Skupia się na opracowywaniu i wdrażaniu strategii ochrony danych, które są zarówno skuteczne, jak i zgodne z najnowszymi trendami i regulacjami w zakresie prywatności. Pracuje w branży już ponad 8 lat.

Czytaj też: