Kod CVV (Card Verification Value) to trzycyfrowy lub czterocyfrowy kod bezpieczeństwa karty, zazwyczaj umieszczony jej na odwrocie. Dotyczy to zarówno karty kredytowej, jak i debetowej. Jest to forma zabezpieczenia mająca na celu zapewnienie, że osoba dokonująca zakupu jest fizycznym posiadaczem karty.

Podczas zakupów online podanie kodu CVV jest często wymagane jako dodatkowy środek weryfikacji tożsamości. Pomaga to zapobiegać nieautoryzowanemu użyciu karty.

Podawanie kodu CVV podczas dokonywania zakupów online jest bezpieczne. Ale tylko pod warunkiem, że transakcja odbywa się na bezpiecznej stronie internetowej. Czyli takiej, która używa silnego szyfrowania. Bez szyfrowania trudno o ochronę danych klienta.

Kod bezpieczeństwa karty. Czy można podawać kod CVV?

Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać, aby zachować bezpieczeństwo w trakcie podawania kodów CVV.

  1. Upewnij się, że strona internetowa jest bezpieczna. Sprawdź, czy adres URL zaczyna się od “https”, co oznacza, że strona używa bezpiecznego protokołu przesyłania danych.
  2. Unikaj dzielenia się kodem CVV telefonicznie. Jeśli jest to możliwe, unikaj podawania kodu CVV przez telefon, chyba że jesteś absolutnie pewien, że rozmawiasz z zaufanym przedstawicielem firmy.
  3. Bądź ostrożny z e-mailami phishingowymi. Nie odpowiadaj na e-maile żądające podania kodu CVV lub innych informacji o karcie kredytowej, ponieważ mogą to być próby phishingu.

Chociaż podawanie kodu CVV jest standardową praktyką przy zakupach online, zawsze ważne jest, aby być ostrożnym i chronić swoje dane finansowe.

Co się dzieje na stronie online po wprowadzeniu kodu CVV?

Tak wygląda kod CVV na karcie. To kod bezpieczeństwa karty

Tak wygląda kod CVV na karcie. To kod bezpieczeństwa karty

Po wprowadzeniu kodu CVV na stronie internetowej, serwis online przesyła te informacje do banku lub instytucji finansowej wydającej kartę. Weryfikuje, czy są one prawidłowe i czy transakcja może być autoryzowana.

Sprawdź: 403 vs 401

Kod CVV służy jako dodatkowy środek zabezpieczający, pomagając zapobiegać nieautoryzowanemu użyciu karty. Jeśli kod jest poprawny, transakcja jest zwykle autoryzowana, a jeśli jest nieprawidłowy, transakcja zostanie odrzucona.

Gdzie jest kod bezpieczeństwa na karcie?

Kod CVV znajduje się zazwyczaj na odwrocie karty kredytowej lub debetowej. W większości przypadków jest to trzycyfrowy kod umieszczony w polu podpisu, tuż po numerze karty.

Dla niektórych kart, np. American Express, kod CVV jest zazwyczaj czterocyfrowy i znajduje się na awersie karty, tuż nad prawym górnym końcem numeru karty.

Położenie kodu CVV ma na celu zapewnienie dodatkowej warstwy bezpieczeństwa, ponieważ wymaga od osoby dokonującej transakcji fizycznego posiadania karty. Podanie kodu CVV przy zakupach online lub telefonicznych transakcjach stanowi dodatkowy środek weryfikacji, który pomaga zapobiegać nieautoryzowanemu użyciu karty.

Sprawdzanie kodu CVV w aplikacji

Kod CVV swojej karty możesz znaleźć w aplikacji Apple Wallet. Postępuj według poniższych kroków:

Apple Card ikona
  • Dotknij “Apple Card”
  • Następnie dotknij trzech kropek w prawym górnym rogu
  • Wybierz “Informacje o karcie”
  • Szukaj opcji “Zobacz kod zabezpieczający” – znajdziesz tam trzycyfrowy kod CVV swojej karty, który może być czasami potrzebny do weryfikacji podczas dokonywania zakupów

Kod bezpieczeństwa karty kredytowej. Kluczowe informacje

Co trzeba wiedzieć o CVV. Kod bezpieczeństwa karty - najważniejsze informacje

Jak zmienić kod CVV?

Kodu CVV nie można zmienić. Jest on trwale związany z twoją kartą kredytową lub debetową. Jeśli martwisz się o bezpieczeństwo swojego kodu CVV, możesz zwrócić się do banku o wydanie nowej karty.

Z nową kartą zostanie wygenerowany nowy kod CVV. Zawsze zaleca się, aby chronić swój kod CVV i nie dzielić się nim nieostrożnie, aby uniknąć nieautoryzowanego użycia swojej karty.

Jak sprawdzić gdzie jest podpięta moja karta?

Chcesz sprawdzić, gdzie twoja karta jest podpięta? W tym celu możesz:

  • Sprawdzić swoje wyciągi bankowe lub historię transakcji w swoim banku internetowym, aby zobaczyć, gdzie twoja karta była używana
  • Skontaktować się z bankiem, który wydał twoją kartę, i poprosić o pomoc w zidentyfikowaniu miejsc, w których twoja karta jest zarejestrowana lub podpięta

Niektóre aplikacje bankowe lub usługi finansowe oferują funkcje zarządzania kartą, które pomagają w identyfikacji, gdzie twoja karta jest podpięta.

Czy bezpiecznie jest płacić kartą przez internet?

Płatności kartą przez internet są na ogół bezpieczne. Jest tak pod warunkiem, że podejmowane są odpowiednie środki ostrożności.

Czytaj też: Antywirus na telefon

Ważne jest korzystanie z bezpiecznych połączeń internetowych, unikanie podejrzanych stron oraz korzystanie z platform, które oferują silne szyfrowanie danych, aby chronić twoje informacje.

Korzystaj też z dodatkowych środków zabezpieczających oferowanych przez banki, takich jak autoryzacja dwuetapowa czy powiadomienia o transakcjach, które mogą dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo płatności online.

Czemu kod CVV nie działa?

Kod CVV znajduje się w tym miejscu

Kod CVV znajduje się w tym miejscu

Istnieje kilka powodów, dla których kod CVV może nie działać. Pierwszy to błędne wprowadzenie. Możliwe, że wprowadziłeś kod CVV niepoprawnie.

Drugi: twoja karta wygasła. Jeśli twoja karta wygasła, kod CVV również może nie działać. Trzeci powód to blokada karty. Bank mógł zablokować twoją kartę z powodu podejrzanej aktywności.

Dodatkowo mogą występować problemy techniczne. Czasami problemy techniczne z platformą płatności lub siecią bankową mogą powodować, że kod CVV nie będzie działać poprawnie.

Jeśli problem będzie się powtarzał, skontaktuj się z bankiem lub instytucją finansową wydającą kartę, aby uzyskać pomoc.

Jakich danych z karty nie podawać?

Nigdy nie powinieneś udostępniać następujących danych z karty:

  • Pełny numer karty kredytowej/debetowej
  • Kod CVV
  • Data wygaśnięcia karty
  • Imię i nazwisko zapisane na karcie

Dzielenie się tymi danymi może prowadzić do nieautoryzowanego dostępu i wykorzystania twojej karty. Jeśli konieczne jest podanie tych informacji, upewnij się, że robisz to w bezpieczny sposób i tylko zaufanym podmiotom.

Autor: Sebastian Zbywarski

Sprawdź też: