Microsoft opracowaĆ technologiÄ VASA, ktĂłra pozwala tworzyÄ realistyczne materiaĆy deepfake na podstawie jednego zdjÄcia i ĆcieĆŒki dĆșwiÄkowej.
Oprogramowanie obsĆuguje synchronizacjÄ ust z dĆșwiÄkiem, gesty twarzy, ruchy gĆowy, a nawet niewidoczne ruchy ciaĆa w czasie rzeczywistym.
Microsoft Research opublikowaĆ dokument na temat aplikacji AI, ktĂłrÄ rozwija. Program nosi nazwÄ VASA-1 i potrafi tworzyÄ bardzo realistyczne wideo na podstawie tylko jednego zdjÄcia twarzy i ĆcieĆŒki dĆșwiÄkowej. Co jeszcze bardziej imponujÄ ce, oprogramowanie generuje wideo i zamienia twarze w czasie rzeczywistym.
SprawdĆș: PoĆÄ czenie nie jest prywatne
Visual Affective Skills Animator, czyli VASA, to ramy uczenia maszynowego, ktĂłre analizujÄ zdjÄcie twarzy, a nastÄpnie animujÄ je do gĆosu, synchronizujÄ c ruchy ust i ust z dĆșwiÄkiem. Symuluje rĂłwnieĆŒ mimikÄ twarzy, ruchy gĆowy i nawet niewidoczne ruchy ciaĆa.
Zobacz jak dziaĆa Microsoft VASA:
Jak wszystkie generatywne AI, nie jest doskonaĆe. Maszyny wciÄ ĆŒ majÄ problemy z drobnymi szczegĂłĆami, takimi jak palce czy â w przypadku VASA â zÄby. ZwracajÄ c uwagÄ na zÄby awatara, moĆŒna zauwaĆŒyÄ, ĆŒe zmieniajÄ one rozmiary i ksztaĆt, co nadaje im niewĆaĆciwy wyglÄ d. Jest to stosunkowo subtelne i wydaje siÄ zmieniaÄ w zaleĆŒnoĆci od iloĆci ruchu w animacji.
SÄ teĆŒ pewne manieryzmy, ktĂłre nie wyglÄ dajÄ do koĆca naturalnie. Trudno jest je opisaÄ sĆowami. To raczej tak, jakby mĂłzg rejestrowaĆ, ĆŒe coĆ jest nieco nie tak z mĂłwcÄ . Jednak jest to zauwaĆŒalne tylko przy dokĆadnej obserwacji. Dla przypadkowego obserwatora twarze mogÄ wyglÄ daÄ jak nagrane, mĂłwiÄ ce osoby.
Deepfake z VASA powaĆŒnym zagroĆŒeniem
Twarze uĆŒyte w demonstracjach badaczy sÄ rĂłwnieĆŒ generowane przez AI za pomocÄ StyleGAN2 lub DALL-E-3. Jednak system dziaĆa z dowolnym obrazem â rzeczywistym lub wygenerowanym. MoĆŒe nawet animowaÄ malowane lub rysowane twarze.
Zobacz: Brak ID dzwoniÄ cego
NarzÄdzie moĆŒe zapewniÄ wiele rozrywki, ale istniejÄ powaĆŒne obawy, ĆŒe cyberprzestÄpcy mogÄ uĆŒyÄ tej technologii do rozpowszechniania propagandy lub prĂłb oszustwa poprzez podszywanie siÄ pod czĆonkĂłw rodziny. BiorÄ c pod uwagÄ, ĆŒe wielu uĆŒytkownikĂłw mediĂłw spoĆecznoĆciowych publikuje zdjÄcia czĆonkĂłw rodziny na swoich kontach, byĆoby Ćatwo dla kogoĆ zdobyÄ obraz i naĆladowaÄ tego czĆonka rodziny. Mogliby nawet poĆÄ czyÄ to z technologiÄ klonowania gĆosu, aby uczyniÄ to bardziej przekonujÄ cym.
MateriaĆ deepfake stworzony w VASA na podstawie jednego zdjÄcia:
ZespĂłĆ badawczy Microsoftu przyznaje, ĆŒe istnieje potencjaĆ naduĆŒyÄ, ale nie podaje odpowiedniej odpowiedzi na zwalczanie tego zjawiska â poza dokĆadnÄ analizÄ wideo. Wskazuje na wczeĆniej wspomniane artefakty, ignorujÄ c trwajÄ ce badania i ciÄ gĆe doskonalenie systemu.
Jedynym namacalnym wysiĆkiem zespoĆu majÄ cym na celu zapobieganie naduĆŒyciom jest nieudostÄpnianie go publicznie. “Nie planujemy wydania publicznej demonstracji online VASA, czy teĆŒ API, produktu, dodatkowych szczegĂłĆĂłw implementacji ani ĆŒadnych powiÄ zanych ofert, dopĂłki nie bÄdziemy pewni, ĆŒe technologia zostanie wykorzystana odpowiedzialnie i zgodnie z odpowiednimi przepisami â powiedzieli badacze.
Praktyczne zastosowania
Technologia ma jednak kilka intrygujÄ cych i praktycznych zastosowaĆ. Jednym z nich byĆoby wykorzystanie VASA do tworzenia realistycznych awatarĂłw wideo, ktĂłre renderowane sÄ lokalnie w czasie rzeczywistym, eliminujÄ c potrzebÄ zuĆŒywania pasma na transmisjÄ wideo. Apple juĆŒ robi coĆ podobnego z dostÄpnymi w Vision Pro “przestrzennymi personami”. Dostrzegalne jest teĆŒ szerokie zastosowanie w grach wideo.
SzczegĂłĆy techniczne znajdujÄ siÄ w dokumencie whitepaper w repozytorium arXiv. WiÄcej demonstracji wideo znajduje siÄ na stronie internetowej Microsoftu.
Autor: Kamil GliĆski, dziennikarz Vault-Tech.pl
Kamil GliĆski wykazuje siÄ gĆÄbokÄ wiedzÄ i doĆwiadczeniem w dziedzinie cyberbezpieczeĆstwa, co jest kluczowe dla ochrony danych i systemĂłw w dynamicznie zmieniajÄ cym siÄ Ćrodowisku cyfrowym. Jego umiejÄtnoĆÄ identyfikowania potencjalnych zagroĆŒeĆ i stosowania najnowszych technologii ochrony sprawiajÄ , ĆŒe jest cenionym ekspertem. Ponadto jego zaangaĆŒowanie w ciÄ gĆe doskonalenie umiejÄtnoĆci i aktualizowanie wiedzy o nowych zagroĆŒeniach oraz rozwiÄ zaniach w cyberbezpieczeĆstwie podkreĆla profesjonalizm w zapewnianiu wysokiego poziomu bezpieczeĆstwa. WspĂłĆpracuje z Vault-Tech.pl od samego poczÄ tku istnienia serwisu.
Czytaj teĆŒ: