Onur Aksoy, prezes grupy firm kontrolujących wiele sklepów internetowych, został skazany na sześć i pół roku więzienia za sprzedaż fałszywego sprzętu sieciowego Cisco o wartości 100 milionów dolarów organizacjom rządowym, zdrowotnym, edukacyjnym oraz wojskowym na całym świecie.

40-letni mieszkaniec Florydy został aresztowany w Miami 29 czerwca 2022 roku i tego samego dnia oskarżony o wielokrotne przestępstwa związane z handlem podróbkami oraz oszustwami pocztowymi i telekomunikacyjnymi.

W czerwcu 2023 roku przyznał się do prowadzenia tej masowej operacji poprzez 19 firm oraz 25 sklepów internetowych na eBayu i Amazon, znanych wspólnie jako Pro Network Entities.

Sprawdź: Podsłuch przez mikrofon w laptopie

Zgodnie z umową przyznania się do winy, importował dziesiątki tysięcy zmodyfikowanych, niskiej jakości urządzeń sieciowych z Hongkongu i chińskich producentów podróbek, za które płacił nawet 98% mniej niż sugerowana cena detaliczna Cisco.

Prezes pójdzie do więzienia

Wszystkie te urządzenia miały fałszywe etykiety Cisco, naklejki, pudełka, dokumentację i opakowania. Wszystkie były z fałszywymi znakami towarowymi zarejestrowanymi i posiadanymi przez Cisco, które sprawiały, że towary wyglądały na nowe, oryginalne i wysokiej jakości urządzenia wyprodukowane i autoryzowane przez giganta IT.

W akcie oskarżenia stwierdzono, że podrabiane produkty Cisco były sprzedawane jako nowe i oryginalne urządzenia na Amazon i eBay klientom w Stanach Zjednoczonych i za granicą, z wieloma instalacjami w sieciach szpitali, szkół, agencji rządowych, a nawet w amerykańskiej armii.

Jednak urządzenia sprzedawane przez Pro Network Entities miały problemy z wydajnością, funkcjonalnością i bezpieczeństwem. Dlaczego? Ponieważ były to starsze modele zmodyfikowane tak, aby wyglądały na nowsze i droższe oryginalne urządzenia.

Problemy te często prowadziły do awarii i usterek, które znacząco uszkadzały działalność i sieci klientów. Nierzadko przekładało się to na reputację Cisco.

Między 2014 a 2022 rokiem amerykańska Służba Celna i Ochrony Granic przechwyciła 180 przesyłek z podrabianymi urządzeniami Cisco, które były wysyłane do Pro Network Entities.

Początkowo udawał, że to nie on

W odpowiedzi na te zajęcia Aksoy używał fałszywych pseudonimów w dokumentacji i podawał fałszywy adres dostawy w Ohio, aby zdystansować Pro Network Entities i uniknąć kontroli ze strony władz.

Zobacz: Czy Telegram jest bezpieczny?

Następnie chińscy dostawcy otrzymywali polecenie wysyłania produktów w mniejszych paczkach w różne dni, aby zminimalizować szanse na inspekcję.

“Między 2014 a 2019 rokiem Cisco wysłało do Aksoya siedem listów z prośbą o zaprzestanie handlu podróbkami. Aksoy odpowiedział na przynajmniej dwa z tych listów, twierdząc, że jego prawnik dostarczył Cisco sfałszowane dokumenty” — informuje Departament Sprawiedliwości w komunikacie prasowym.

“W lipcu 2021 roku agenci przeprowadzili przeszukanie magazynu Aksoya, które doprowadziło do zajęcia około 1156 podrabianych urządzeń Cisco o wartości detalicznej ponad 7 milionów dolarów”.

Prezes Aksoy został skazany na sześć lat i sześć miesięcy więzienia za prowadzenie tego procederu i zarobienie milionów dolarów. Zgodnie z umową przyznania się do winy, musi również zapłacić Cisco odszkodowanie w wysokości 100 milionów dolarów oraz zgodzić się na zniszczenie podróbek wartych miliony dolarów, które zostały zajęte w jego firmach.

Autor: Kamil Gliński, dziennikarz Vault-Tech.pl

Czytaj też: