Standardowa ochrona bezpłatnych programów antywirusowych wydaje się wystarczająca dla wielu użytkowników. W większości przypadków płacenie za subskrypcję zapewni więcej i lepszych funkcji, jednak sporo osób z nich nie skorzysta. Albo nawet nie dowie się, że istnieją i są dostępne. Jeśli chodzi o tego rodzaju oprogramowanie, darmowy antywirus jest traktowany podobnie jak płatny. Instalujemy go i zapominamy, że jest. Działa w tle i zapewnia bezpieczeństwo.
Płatne antywirusy są bardziej odpowiednie dla użytkowników zaawansowanych. Takich, którzy chcą nieco większego zabezpieczenia i potrzebują, aby ich system działał jak najbardziej płynnie. Oznacza to również uniknięcie irytujących wyskakujących okienek, które próbują przekonać cię do zakupu pełnej wersji. A to niestety ma miejsce w darmowych antywirusach.
Jaki darmowy antywirus? Polecane aplikacje
Dziś uzyskasz wysokiej jakości ochronę całkowicie za darmo. Prawie każdy producent oferuje darmowe oprogramowanie antywirusowe.
Dla dostawców oprogramowania ma to sens. Zespoły ds. bezpieczeństwa zyskują bowiem dostęp do większej liczby urządzeń, z których mogą zbierać dane, a tym samym poprawiać swoją wiedzę i platformy zabezpieczeń. Dlatego w interesie producentów nie jest zmniejszanie liczby użytkowników tylko do tych, którzy płacą za oprogramowanie. Nawet jeśli używasz bezpłatnego antywirusa i nigdy nie kupisz płatnej wersji, dla dostawcy oprogramowania ciągle będziesz cennym użytkownikiem.
Avira Free Security – najlepszy darmowy antywirus na 2023
Systemy: Windows, Mac, Android, iOS
Wybrane funkcje: Wykrywanie wirusów, ochrona przed phishingiem, wbudowana sieć VPN, narzędzia do optymalizacji systemu
Avira Free Antivirus for Windows nadal osiąga wysokie wyniki w rygorystycznym teście AV-TEST. Eliminuje 99,7% testowanych zagrożeń i nie obciąża przesadnie sprzętu. To całkiem nieźle jak na darmową aplikację na komputer. Dlatego nie mamy żadnych problemów, by uznać go naszym najlepszym darmowym programem antywirusowym do pobrania.
Oprócz podstawowych inteligentnych zabezpieczeń, uwielbiamy również przejrzysty, przyjazny interfejs i fakt, że generuje bardzo mało fałszywych alarmów. Dostawca zapewnia jeszcze ochronę anty-ransomware i darmową sieć VPN 500 MB/miesiąc. To cenne dodatki, których często nie ma w tego rodzaju pakietach.
Zobacz: Najszybsze serwery DNS
W rzeczywistości lista funkcji Aviry przypomina bardziej w pełni opłacony pakiet premium. Zapewnia ochronę tożsamości, menedżera haseł, ochronę przed oszustwami, aby zapobiegać próbom phishingu, a nawet narzędzie do czyszczenia komputera.
Jeśli jest jedna rzecz, którą byśmy zmienili, to jest to odrobina nadgorliwości. Wyskakujące okienka i reklamy są bardzo powszechne w przypadku bezpłatnych produktów, ale tutaj jest ich dość sporo. No cóż, coś za coś.
Avast One Essential – sporo użytecznych funkcji
Systemy: Windows, Mac, Android
Wybrane funkcje: Wykrywanie wirusów, menedżer haseł, tryb gamingowy, skaner malware
AVG i Avast połączyły siły. Nowa utworzona firma twierdzi, że dwa darmowe produkty antywirusowe pozostaną oddzielne, chociaż prawdopodobnie wkrótce pojawi się wspólny pakiet antywirusowy.
Oczywiście Avast ma teraz znacznie więcej danych do pracy, ponieważ rozszerzył swoją bazę użytkowników (a tym samym sieć wykrywania zagrożeń) do ogromnej liczby 400 milionów użytkowników. Tak, aż tyle osób korzysta z tego oprogramowania!
Avast One Essential dodaje automatyczny tryb gamingowy, który wycisza wyskakujące okienka i zmniejsza obciążenie systemu, gdy uruchamiasz wymagającą grę na laptopie czy komputerze stacjonarnym. To bardzo przydatne.
Interfejs aplikacji został ponadto odświeżony i zyskał nowy, czytelny wygląd. Jest także menedżer haseł, co niewątpliwie jest dobrym dodatkiem do twojego portfolio zabezpieczeń.
Program uzyskał dobrą ocenę w popularnym teście AV-TEST na szeroko rozumiany benchmark malware. Ma też świetne wyniki przeciwko atakom zero-day – prawdopodobnie rozszerzona sieć wykrywania naprawdę pomaga. Mniej imponujący jest niewielki negatywny wpływ, jaki Avast ma na czas uruchamiania oprogramowania, oraz jego dość irytująca tendencja do wyświetlania wielu wyskakujących okienek.
Microsoft Defender – solidna opcja dla użytkowników Windows
Systemy: Windows
Wybrane funkcje: Filtrowanie sieci, ochrona prywatności i kamery internetowej, anty-ransomware
Uwaga: Wbudowany w Windows (nie trzeba nic pobierać)
Microsoft Defender (dawniej Windows Defender) był jeszcze niedawno postrzegany jako kpina na rynku antywirusów. W większości testów radził sobie kiepsko i był dobrym przykładem na to, dlaczego warto wydać pieniądze na antywirusa.
Ale Microsoft Defender zrobił ogromny postęp. Teraz rywalizuje często z bardzo uznanymi markami w świecie programów zabezpieczających. Jego konkurentami są bowiem Bitdefender, Norton czy Kaspersky.
Oprócz bardzo solidnej ochrony przed wirusami, Defender ma dodatkowe funkcje, takie jak tarcza przeciwko ransomware, ochrona kamery internetowej, narzędzia prywatności oraz podstawowe kontrole rodzicielskie i kopie zapasowe w chmurze.
I najlepsze ze wszystkiego… jest po prostu na twoim komputerze z systemem Windows, czekając na użycie. Nie trzeba niczego pobierać, po prostu znajdź go w menu i uzyskaj ochronę od razu. Świetne, prawda?
Bitdefender Antivirus Free for Windows – darmowy, a skuteczny tak jak płatny
Systemy: Windows
Wybrane funkcje: Podstawowa ochrona przed wirusami taka jak w wersji płatnej, świetne wyniki niezależnych testów
Bitdefender Antivirus Free dla systemu Windows oferuje podstawową ochronę, która jest dokładnie tym, co stanowi sedno Bitdefender Antivirus Plus.
W rzeczywistości wygląda bardziej jak pakiet płatny Bitdefender, ale z wieloma wyłączonymi funkcjami. Większość z zamkniętych funkcji ma sens, choć brak odszyfrowywania ransomware i skanowania pod kątem podatności jest dużym rozczarowaniem.
Z pozytywnych stron, niezwykła chronologia obrony pokazuje dokładnie, jak Bitdefender powstrzymał atak. A jego obrona przed szkodliwymi i fałszywymi (phishingowymi) stronami internetowymi jest nie do pobicia.
Sprawdź: Cyberzagrożenia – rodzaje
Jeśli zdecydujesz się na zakup komercyjnego programu antywirusowego, otrzymasz znacznie więcej funkcji. Wśród nich są: podstawowy system zarządzania hasłami, środowisko ratunkowe do odzyskiwania danych po ataku złośliwego oprogramowania, które wyłącza system Windows, oraz analizator bezpieczeństwa Wi-Fi. Żadna z tych funkcji nie jest bezpłatna.
Bitdefender ma doskonałą reputację w świecie zabezpieczeń, a badacze firmy często zgłaszają ważne odkrycia. Poleganie na takiej firmie dla ochrony antywirusowej to mądry wybór, ale możesz być zniechęcony wygaszeniem funkcji i zachętą do wersji komercyjnej. Tak czy inaczej wypróbuj Bitdefender Antivirus Free, który daje pełną podstawową ochronę bez dodatkowych zbędnych elementów.
Antywirus darmowy – czy to wystarczy?
Dobry darmowy antywirus – taki jak te, które rekomendujemy powyżej – to całkowicie rozsądna opcja ochrony twojego komputera. Będzie dobrze chronił twoj system, ponieważ każdy renomowany dostawca używa podobnego, skutecznego silnika ochrony przed wirusami. To centralna technologia, która monitoruje urządzenia i odstrasza złośliwe oprogramowanie.
Niemniej jednak programy antywirusowe premium oferują dodatkowe funkcje. Solidny system kontroli rodzicielskiej może być ogromnym sukcesem dla rodzin z dziećmi. Lub dedykowana warstwa ochrony przed ransomware, która jest dostępna tylko w płatnych produktach, może pomóc w wykryciu jednej z najbardziej straszliwych infekcji i zatrzymaniu jej na wczesnym etapie.
Biorąc pod uwagę, jak tanie są niektóre programy antywirusowe premium – zwłaszcza z różnymi ofertami – warto rozważyć tę opcję, aby uzyskać dodatkowe funkcje, które mogą dać ci więcej spokoju ducha.