Otrzymywanie wiadomości od znajomych na Messengerze to codzienność. Czasem zauważysz, że niektóre z nich zostały usunięte. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić usunięte wiadomości na Messengerze lub WhatsApp, istnieją na to pewne metody.
To, czy da się przywrócić usunięte wiadomości z Messengera/WhatsApp zależy od różnych czynników. Możesz jednak spróbować przywrócić dostęp, a dodatkowo zrobić to tak, aby nie było widać, że dana wiadomość została odczytana. A co z prywatnością?
- Czy da się przywrócić usunięte wiadomości na Messengerze lub WhatsApp?
- Wyjaśniamy jak odzyskać wiadomości, żeby nie było widać
- Odpowiadamy na obawy związane z prywatnością
- Obserwuj Vault-Tech.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco z najnowszymi poradnikami i newsami z cyberbezpieczeństwa
Jeśli otrzymujesz na WhatsApp lub Messenger wiadomości od znajomych i zauważasz, że niektóre z nich zostały usunięte, możesz zastanawiać się, jak je odzyskać.
Istnieją pewne metody na to, aby odzyskać usunięte wiadomości. Jedną z nich jest skorzystanie z kopii zapasowej, jeśli taka została wcześniej utworzona. Możliwe jest również odczytanie usuniętych wiadomości, ale może to wymagać użycia specjalistycznych aplikacji.
Odzyskiwanie usuniętych wiadomości
Odzyskiwanie usuniętych wiadomości na smartfonach może być ważne z kilku powodów. W obecnych czasach, kiedy cyberbezpieczeństwo staje się coraz większym wyzwaniem, wartość odpowiednich narzędzi z sektora bezpieczeństwa jest jeszcze bardziej widoczna.
W kontekście obecnej sytuacji zagrożeń cybernetycznych i naruszeń ochrony danych, aplikacje umożliwiające odzyskiwanie danych mogą być postrzegane jako narzędzie wspomagające w zarządzaniu ryzykiem cyfrowym.
W szczególności — z uwagi na rosnącą liczbę incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem, takich jak ataki ransomware — zdolność do odzyskania danych może być niezwykle cenna. Zarówno dla firm, jak i osób prywatnych.
Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zwracają uwagę na znaczenie posiadania kopii zapasowych jako podstawowego środka ochrony danych. W przypadku ataków ransomware, gdzie dane są szyfrowane i żądany jest okup za ich odszyfrowanie, posiadanie kopii zapasowych może być jedynym skutecznym sposobem na odzyskanie danych. Dlatego aplikacje, które pomagają w odzyskiwaniu dokumentów i plików mogą być uważane za ważne narzędzie w strategii zarządzania ryzykiem cyfrowym.
Jak odzyskać wiadomości z aplikacji WhatsApp lub Messenger
Aplikacja Wamr (Android) jest przeznaczona do próby odzyskiwania usuniętych wiadomości na WhatsApp czy Messenger.
Działa poprzez monitorowanie powiadomień na twoim urządzeniu. Kiedy otrzymujesz powiadomienie z nową wiadomością w WhatsApp, Messengerze czy innej obsługiwanej aplikacji, Wamr zapisuje treść tej wiadomości. Jeśli nadawca usunie wiadomość, Wamr może mieć zapisaną jej kopię. Dzięki temu będziesz mógł wyświetlić wiadomości, które zostały usunięte przez nadawców.
Trzeba jednak wiedzieć, że:
- Wamr nie może odzyskać wiadomości, które zostały usunięte zanim zainstalowałeś aplikację
- Jeśli powiadomienia dla danej aplikacji komunikacyjnej są wyłączone, Wamr nie będzie mógł zapisywać nowych wiadomości
- W niektórych przypadkach, np. gdy wiadomość jest bardzo długa lub zawiera jedynie multimedia, Wamr może nie być w stanie odzyskać całej treści
A co z prywatnością? Zawsze istnieje pewne ryzyko związane z używaniem aplikacji trzecich stron do monitorowania komunikacji. Przed zainstalowaniem Wamr poczytaj, jakie uprawnienia ma aplikacja. W czasie pisania tekstu wszystko było z nią w porządku, ale developerzy aktualizują aplikacje regularnie — czasami dodają funkcje, które mogą okazać się mało bezpieczne.
Tak czy inaczej Wamr może być użytecznym narzędziem do odzyskiwania usuniętych wiadomości. Pamiętaj tylko o ograniczeniach i potencjalnych ryzykach związanych z prywatnością.
Dlaczego warto odzyskiwać usunięte wiadomości i mieć taką możliwość?
Każda osoba będzie miała inną motywację, ponieważ korzystanie z takich aplikacji jak Wamr niesie ze sobą kwestie związane z prywatnością i etyką. Zawsze warto zastanowić się nad potencjalnymi konsekwencjami korzystania z narzędzi do monitorowania i odzyskiwania komunikacji.
Nie da się natomiast ukryć, że rozwiązania tego rodzaju mają sporo zalet. Najważniejsze to:
- Odzyskiwanie usuniętych wiadomości. Głównym powodem, dla którego ktoś może chcieć używać Wamr, jest możliwość odzyskania wiadomości usuniętych przez nadawcę. W sytuacjach, gdy ktoś wysyła wiadomość, a następnie ją usuwa, może to wzbudzić ciekawość odbiorcy co do zawartości tej wiadomości.
- Zachowanie ważnych informacji. Czasami wiadomości zawierają istotne informacje, takie jak dane kontaktowe, adresy, ważne terminy lub instrukcje. Jeśli takie wiadomości zostaną usunięte, aplikacja może pomóc w odzyskaniu tych cennych danych.
- Dowody w sytuacjach konfliktowych. W przypadkach, gdy komunikacja przez aplikacje może stać się dowodem w sporach osobistych lub prawnych (np. w sytuacjach nękania czy oszustw), możliwość odzyskania usuniętych wiadomości może być bardzo cenna.
- Ciekawość i zapobieganie nieporozumieniom. Czasami ludzie usuwają wysłane wiadomości przez pomyłkę lub zmieniają zdanie po ich wysłaniu. Korzystanie z aplikacji typu Wamr może pomóc w zrozumieniu pełnego kontekstu rozmowy i uniknięciu nieporozumień.
- Zachowanie niezależności. Niektórzy użytkownicy mogą chcieć mieć możliwość niezależnego odzyskiwania wiadomości bez konieczności proszenia nadawcy o ponowne wysłanie. Jest to sposób na zachowanie pewnego poziomu prywatności i kontroli nad własną komunikacją.
Przywracanie usuniętych konwersacji na Messengerze i WhatsApp. Alternatywne metody
Odzyskiwanie usuniętych wiadomości na Messengerze WhatsApp może być skomplikowane i zależy od kilku czynników, takich jak ustawienia kopii zapasowych, typ telefonu (Android czy iOS) i to, czy wiadomości zostały usunięte z samego urządzenia, czy też z serwerów firmy.
WhatsApp i przywracanie konwersacji
Kopie zapasowe — jeśli masz ustawione regularne tworzenie kopii zapasowych w WhatsApp, możesz przywrócić wiadomości poprzez odinstalowanie aplikacji i ponowną instalację. W trakcie reinstalacji aplikacja zapyta o przywrócenie historii z kopii zapasowej.
Sprawdź też: Jak odzyskać usunięte SMS-y
Aplikacje do odzyskiwania danych — istnieją aplikacje trzecich stron, które mogą odzyskać usunięte wiadomości, jednak ich skuteczność może być różna, a niektóre mogą wymagać praw roota (na Androidzie) lub jailbreaku (na iOS). Przykłady takich aplikacji to Dr.Fone, EaseUS MobiSaver, czy też Tenorshare UltData. Polecamy też aplikację iMyFone ChatsBack, która dobrze radzi sobie z odzyskiwaniem. Do tego nie zostawia śladu, że odczytaliśmy wiadomość.
Zobacz jak działa aplikacja do odzyskiwania wiadomości z WhatsApp – iMyFone:
Messenger a usunięte wiadomości
Archiwizowane wiadomości — sprawdź, czy wiadomości nie zostały przypadkowo zarchiwizowane zamiast usunięte.
Pobranie danych z Facebooka — możesz spróbować pobrać swoje dane z Facebooka, co czasami zawiera usunięte wiadomości. Możesz to zrobić w ustawieniach konta Facebook.
Aplikacje do odzyskiwania danych — podobnie jak w przypadku WhatsApp, są aplikacje, które oferują odzyskiwanie usuniętych wiadomości, ale ich skuteczność jest zmienna i mogą wiązać się z ryzykiem prywatności i bezpieczeństwa. To de facto te same narzędzia, które wymieniliśmy wyżej.
Pamiętaj, aby zachować ostrożność. Korzystanie z aplikacji do odzyskiwania danych może narazić twoje dane osobowe na ryzyko. Zawsze warto przeczytać opinie i sprawdzić wiarygodność takich aplikacji przed użyciem.
Autor: Sebastian Zbywarski, dziennikarz Vault-Tech.pl
Sebastian Zbywarski to doświadczony specjalista ds. prywatności i cyberbezpieczeństwa, który łączy głęboką pasję do technologii i sztucznej inteligencji z zaawansowaną wiedzą w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Skupia się na opracowywaniu i wdrażaniu strategii ochrony danych, które są zarówno skuteczne, jak i zgodne z najnowszymi trendami i regulacjami w zakresie prywatności. Pracuje w branży już ponad 8 lat.
Polecamy też:
- Jak sprawdzić czy plik ma wirusa
- Socjotechnika – przykłady. Kto chce wykorzystać twój strach?
- Windows 10 koniec wsparcia. Co zrobić, gdy nie będzie już aktualizacji bezpieczeństwa
- Poradnik: jak sprawdzić czyjeś IP
- Oto najszybsze serwery DNS. Przyspiesz swoje połączenie