Google podczas konferencji w maju poprzedniego roku sugerował istotne modyfikacje w Android Auto. Po wielu miesiącach testów nowy interfejs został zaimplementowany na początku tego roku. Ale to nie oznacza, że firma zaprzestała dalszych działań. Od tamtej pory nieustannie pracowała nad następnymi ulepszeniami.

Od momentu implementacji przebudowanego interfejsu dostosowanego do większych wyświetlaczy minęło już kilka miesięcy. Większość ulepszeń stała się dla nas codziennością i zaczynamy wypatrywać następnych innowacji.

Ostatnio Google testowało kolejne zmiany, choć raczej nie były to olbrzymie rewolucje. Tak samo jest w przypadku nowego Android Auto.

Android Auto 10

Najnowszy Android Auto został wprowadzony przez Google bez wielkiego rozgłosu. Posiadacze smartfonów z systemem operacyjnym Google na pewno będą zadowoleni, ponieważ Android Auto stanie się teraz dla nich jeszcze bardziej intuicyjny i znany.

Możliwości Android Auto

Firma zdecydowała się na modyfikację interfejsu użytkownika dla Asystenta Google. Nowy wygląd jest teraz zbliżony do tego, jak wygląda na smartfonach – mamy teraz dolny podświetlony pasek. Taką wersję asystenta głosowego zobaczyliśmy po raz pierwszy w październiku 2019 roku na telefonie Pixel 6.

Wcześniej na Android Auto ta funkcja wyświetlała się jako czarny pasek z logo Asystenta umieszczonym u góry ekranu. Czarny pasek został, ale logo zniknęło i pojawiły się żywe, firmowe kolory Google’a z podświetleniem. Wizualnie wygląda to teraz o wiele lepiej i jest bardziej zgodne z tym, co widzimy na smartfonach.

Niestety, wydaje się, że to jedyna nowość, którą na razie przygotował dla nas Google. W tym kontekście nie dziwi więc, że nowy Android Auto został wprowadzony bez większego rozgłosu, ponieważ nie ma zbyt wiele do zaproponowania.

Warto jednak wspomnieć, że nie ma pewności, czy nowy interfejs Asystenta jest rzeczywiście częścią Android Auto 10. Możliwe, że jego implementacja tylko zbiegła się czasowo z aktualizacją. Tak czy inaczej, jeśli oczekiwaliście znacznych ulepszeń czy poprawek, możecie być rozczarowani.

Co dalej z Androidemj dla samochodów?

W nadchodzących miesiącach Google wprowadzi kilka istotniejszych zmian, które zapowiedział podczas konferencji I/O 2023. Wśród nich warto wspomnieć o:

  • Możliwości uczestnictwa w spotkaniach online zięki wsparciu komunikatorów, takich jak Microsoft Teems, Webex czy Zoom
  • Dołączenie do spotkań bezpośrednio z systemu
  • Przebudowany pulpit umożliwi ciągłe korzystanie z nawigacji, nawet podczas spotkania

Dodatkowo pojawią się inteligentne odpowiedzi, które ułatwią komunikację w trakcie jazdy. Nie będziemy musieli skupiać się na ekranie, ponieważ system umożliwi wybór spośród kilku dostępnych opcji, takich jak: OK, Jestem zajęty czy Prowadzę.
Ich obsługa będzie bardzo prosta i wystarczą dwa kliknięcia na ekranie. Ma też zostać dodana obsługa YouTube’a, ale prawdopodobnie ta opcja będzie dostępna tylko podczas postojów, co jest w pełni zrozumiałe.

Nie ma więc powodów do zmartwień, nowa aktualizacja może wydawać się skromna, ale Google ma jeszcze wiele ciekawych ulepszeń w planach.

Android Auto ma dobrą reputację w cyberbezpieczeństwie

Jak dotąd nie było żadnych znaczących incydentów dotyczących bezpieczeństwa związanych z Android Auto, które byłyby szeroko zgłaszane. Google jest znane z ciągłego monitorowania i aktualizowania swoich systemów operacyjnych, w tym Android Auto, w celu ochrony przed zagrożeniami cyberbezpieczeństwa.

Google zapewnia wygodne funkcje w Androidzie Auto

Jednak jak z każdą technologią, ważne jest, aby regularnie aktualizować system do najnowszych wersji, korzystać tylko z zaufanych źródeł do pobierania aplikacji, unikać podłączania do niezaufanych sieci Wi-Fi i uważać na jakiekolwiek niezwykłe działania lub powiadomienia na swoim urządzeniu, które mogłyby wskazywać na problem z bezpieczeństwem.

Android Auto to system stworzony przez Google, który ma na celu umożliwić bezpieczne i wygodne korzystanie z podstawowych funkcji smartfona podczas jazdy. System ten jest projektowany z myślą o bezpieczeństwie, ale jak wszystko, ma swoje ograniczenia.

Bezpieczeństwo zapewnione

Pod względem bezpieczeństwa cybernetycznego Android Auto jest tak bezpieczny, jak system Android, na którym działa. Google często aktualizuje Androida, aby zapewnić ochronę przed najnowszymi zagrożeniami, ale żaden system nie jest całkowicie odporny na ataki.

Dlatego ważne jest, aby zawsze utrzymywać swoje urządzenia zaktualizowane i nie instalować nieznanych lub niezaufanych aplikacji.

Pod względem bezpieczeństwa na drodze, Android Auto jest zaprojektowany tak, aby minimalizować rozproszenie kierowcy. Umożliwia to sterowanie głosowe, proste interfejsy użytkownika i ograniczenie ilości interakcji, które można przeprowadzić podczas jazdy.

Więcej o możliwościach Android Auto poczytasz na oficjalnej stronie.

Autor: Sebastian Zbywarski, dziennikarz Vault-Tech

Polecamy również: