Telegram i Signal również zostały usunięte ze względów bezpieczeństwa narodowego. Apple nie miało wyjścia i musiało dostosować się do oczekiwań chińskiego rządu. Komunistyczna Partia Chin chce zachować kontrolę.

Apple ponownie ugięło się pod naciskiem rządu chińskiego, usuwając aplikacje WhatsApp i Threads firmy Meta ze sklepu App Store na kontynentalnej części Chin. Apple poinformowało, że zostało do tego zobowiązane na wniosek Administracji Cyberprzestrzeni Chin, która twierdzi, że żądanie było związane z obawami o bezpieczeństwo narodowe. Z App Store usunięto również Telegram i Signal.

Cztery aplikacje to tylko niektóre z wielu zachodnich usług i produktów już zablokowanych przez Wielki Firewall Chin, jednak użytkownicy mogą obejść te ograniczenia korzystając z VPN-ów.
Reuters informuje, że inne aplikacje Meta, w tym Facebook, Instagram i Messenger, były nadal dostępne w chińskim App Store, podobnie jak inne zachodnie aplikacje, takie jak YouTube i X (Twitter).

Komunistyczna Partia Chin kontroluje „swój” internet

Apple oświadczyło: „Jesteśmy zobowiązani do przestrzegania prawa w krajach, w których działamy, nawet gdy się z nim nie zgadzamy”.

Komunistyczna Partia Chin od dawna ściśle kontroluje to, co populacja widzi i robi w internecie. Rząd monitoruje komunikację i cenzuruje wrażliwe tematy, takie jak protesty na placu Tiananmen komunikowane w mediach społecznościowych.

Czytaj też: URL vs URI

Chociaż sprzedaż iPhone’ów spadła w Chinach o około jedną czwartą w ciągu pierwszych sześciu tygodni 2024 r., kraj ten pozostaje dużym i ważnym rynkiem dla firmy z Cupertino. Tim Cook, szef Apple’a, w marcu 2023 r. pochwalił Chiny, nazywając ich relacje z Apple „symbiotycznymi”.
Podczas gdy napięcia między Pekinem a USA nadal rosną, chiński wicepremier Ding Xuexiang powiedział Cookowi w październiku, że kraj pozostaje zaangażowany w swoją relację z Apple.

USA nie odpuszcza

Waszyngton nie złagodził nacisków na Chiny w tym roku, wprowadzając więcej ograniczeń eksportowych na niektóre amerykańskie chipy – użycie procesorów Meteor Lake firmy Intel w ostatnim MateBooku X Pro firmy Huawei wzbudziło wiele krytyki ze strony republikańskich ustawodawców.

Sprawdź: Jak znaleźć osobę po zdjęciu

Pojawia się również coraz bardziej prawdopodobna perspektywa zakazu TikToka. Ale pomimo wrogości między dwoma narodami, Cook podkreślił w marcu zaangażowanie Apple w Chiny i swoje osobiste uczucia wobec tego kraju.

Kocham Chiny, uwielbiam tu być, kocham ludzi i kulturę. Za każdym razem, gdy tu przyjeżdżam, przypominam sobie, że wszystko jest tutaj możliwe

powiedział Tim Cook, szef Apple

Raport z 2021 r. twierdzi, że Cook podpisał tajną pięcioletnią umowę w 2016 r. o wartości 275 miliardów dolarów z chińskimi urzędnikami, która przewidywała inwestycje Apple’a w rozwój ekonomiczny i technologiczny kraju. W zamian działalność i usługi Apple nie miałyby spotkać się z tak obszerną regulacyjną kontrolą, jaką chińskie agencje często stosują wobec zagranicznych firm.

Komunistyczna Partia Chin. Co trzeba o niej wiedzieć?

Komunistyczna Partia Chin (KPCh) to główna i jedyna partia polityczna rządząca Chińską Republiką Ludową. Założona w 1921 r., od momentu przejęcia władzy w 1949 r. przez Mao Zedonga, niepodzielnie dominuje w chińskim systemie politycznym.

Partia opiera się na ideologii marksizmu-leninizmu, choć w praktyce wprowadziła liczne reformy ekonomiczne, które wprowadziły elementy rynkowe do gospodarki.

Sprawdź: Atak HelloGookie
Zobacz: Atak LastPass
Czytaj: Podatność HTTP/2

KPCh jest organizacją hierarchiczną z Sekretarzem Generalnym na czele, którego funkcje obecnie pełni Xi Jinping, będący jednocześnie przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej.

Władza partii rozciąga się na wszystkie aspekty życia w Chinach, od polityki po edukację i media, co jest utrzymywane przez ścisłą kontrolę i cenzurę.

KPCh twierdzi, że jej misją jest budowa socjalizmu z chińskimi cechami i modernizacja kraju, co miało miejsce podczas transformacji gospodarczej, która rozpoczęła się w latach 80. Pomimo gospodarczego otwarcia, partia pozostaje nieugięta w kwestiach kontroli politycznej i społecznej. Krytycy oskarżają ją o łamanie praw człowieka i ograniczanie wolności obywatelskich, co partia uzasadnia koniecznością utrzymania stabilności i rozwoju gospodarczego.

Autor: Kamil Gliński, dziennikarz Vault-Tech.pl

Kamil Gliński wykazuje się głęboką wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, co jest kluczowe dla ochrony danych i systemów w dynamicznie zmieniającym się środowisku cyfrowym. Jego umiejętność identyfikowania potencjalnych zagrożeń i stosowania najnowszych technologii ochrony sprawiają, że jest cenionym ekspertem. Ponadto jego zaangażowanie w ciągłe doskonalenie umiejętności i aktualizowanie wiedzy o nowych zagrożeniach oraz rozwiązaniach w cyberbezpieczeństwie podkreśla profesjonalizm w zapewnianiu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Współpracuje z Vault-Tech.pl od samego początku istnienia serwisu.

Czytaj też:

OSINT – biały wywiad
Jak sprawdzić czy ktoś ma dostęp do mojego telefonu
Microsoft VASA